Ellada jakiej nie znacie

Twoje wspomnienia z ciekawych podróży ale również z małych wycieczek.
Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Ellada jakiej nie znacie

Postautor: majcik044 » 11 maja 2018, 20:24 - pt

Zachęcona przez Iryda zabieram się za mój pierwszy post o Grecji. Przez tambylców nazywana Elladą jest cała równie poetycka co jej nazwa.
Moje koneksje z nią są dosyć ścisłe,dlatego postanowiłam trochę ją przybliżyć.
Osobiście w Grecji najbardziej pasują mi....ludzie. Są cudownie spontaniczni. Każdy pomysł przyjmują z hurra optymizmem. Siedzisz w tawernie i nagle wpada ci do głowy pomysł,żeby wyruszyć na wycieczkę? TAK, JASNE !!! Zawiozą cię gdzie chcesz,kiedy chcesz i nieważne że jest późno.
Tak samo jest z celebracją spotkań. Nie spodziewasz się gości? Nie mów hop. Zawsze znajdzie się jakiś kumpel czy znajomy ze szkolnej ławki. Świat jest przecież mały 😊 w mig na dtole znajdą się przekąski i gąsiorek wina. A wujek czy sąsiad złapie za buzuki i zagra do tańca.
Totalny odjazd 😊 kto był ten wie,a kto nie był niech to szybko naprawi.

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Re: Ellada jakiej nie znacie

Postautor: Anna » 11 maja 2018, 22:50 - pt

Majcik, rzeczywiście ciekawie i fajnie napisałaś o Grecji - Elladzie, / zawsze myślałam, że Helladzie /, jakiej nie znało się wcześniej. Interesująca jest aż taka otwartość ludzi. To musi być bardzo miłe, chwytające za serce. Południowcy są spontaniczni i życzliwi dla innych, ale nie wiedziałam, że do tego stopnia. Szkoda, że dawny polski zwyczaj gościnności w ostatnich latach zanika, bo oznacza to stopniowe zanikanie także kontaktów międzyludzkich o charakterze towarzyskim. Znika ta dawna spontaniczność, a co za tym idzie otwartość i życzliwość wzajemna. Wpływa na to ponure zjawisko styl naszego zapędzonego i zapracowanego życia, ale pomimo to szkoda. A w Grecji - proszę - można odzyskać wiarę w ludzi. Warto tam pojechać i przekonać się o tym na własnej skórze. Zachęciłaś do odwiedzenia Grecji a to pewna umiejętność. Brawo, miłej nocy.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 12 maja 2018, 11:11 - sob

Majcik też mnie twój post zaskoczył. Nie wiedziałem że ich zachowania tak bardzo różnią się od naszych. Gdzie każda propozycja spotka się z armią malkontentów. Po co, dlaczego ja lub co z tego będę miał?

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 12 maja 2018, 12:12 - sob

No niestety,takich mamy rodaków...
Grecy są też szalonymi patriotami. My Polacy ze swoim patriotyzmem od święta nie dorastamy im do pięt. Widać to wszędzie. Wszędzie jest biało - niebiesko, malutkie dzieci śpiewają hymn. Niesamowite... To co greckie jest najlepsze w świecie,nawet muzyki zagranicznej mało słuchają.

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 12 maja 2018, 22:53 - sob

Majcik, czy jesteś na dyżurze? Odsłaniasz coraz bardziej interesujące informacje o Grekach, tym razem mam mieszane uczucia. Podoba mi się grecki patriotyzm, te jego zewnętrzne symptomy. Ale mentalność...trochę zadufana w sobie, a tego się nie spodziewałam. Oczywiście nic to nie zmieni, co ja sobie pomyślę i nie ma znaczenia, ale troszkę mnie zniechęciło. Nie są jednak może tak otwarci, na jakich wyglądali. Ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 12 maja 2018, 23:06 - sob

Cześć Aniu 😊
Właśnie zabierałam się za pisanie kolejnego posta, a tu wezwanie. Tak, jestem na dyżurze i zapowiada się gorąca noc 😉
Napiszę w wolnej chwili.
Wy śpijcie, a ja czuwam.
Dobrej nocki.

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 13 maja 2018, 08:30 - ndz

Majcik, ja wiem skąd taka postawa Greków może się brać. Wiadomo - starożytna świetność budzi w nich dumę. W końcu to stara wspaniała kultura. Ale jest różnica między uzasadnionym zresztą poczuciem dumy narodowej a zadufaniem. Fakt, że jesteśmy narodem z wielkimi tradycjami nie oznacza ignorowania innych. U nas, też w nie byle jakim narodzie ze swoimi tradycjami i bogatą kulturą jest na odwrót: wszystko, co obce, zachodnie to już super, a nasze... choćby kult angielskiego w mowie potocznej. Czasami mam wrażenie, że nie mamy swojego języka. Jedna i druga postawa to przesada, a ty jak uważasz?

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 13 maja 2018, 10:55 - ndz

Uwierz mi, że Grecy są tak uroczymi ludźmi,tak milusimi i kochanymi, że wszystko się im wybaczy.
To ich zapatrzenie we własną wspaniałą historię i kulturę nie jest takie zniechęcające. Już bardziej drażnią mnie z tym Włosi. To są dopiero przemądrzalcy,megalomani i zadufańcy.
A my Polacy moglibyśmy się od Greków uczyć właśnie tego,że to co swoje,rodzime jest najlepsze. A nie amerykańskie czy inne.

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 13 maja 2018, 18:10 - ndz

I bardzo dobrze Majcik, cieszę się, że tak jest, naprawdę. Chciałabym tam kiedyś pojechać i z nimi pogadać, pośmiać się. Myślę, że byłoby wspaniale. Jeśli są tacy jak piszesz, a nie mam powodu ci nie wierzyć, to super. Co do Włochów, to według mnie są nieznośni już na starcie ze względu na krzykliwość czyli męczący sposób bycia. Mam pewne doświadczenia z Anglikami. To dopiero zadufy! Mało wyględni, szczególnie kobiety, grube, zaniedbane, ale pewni siebie! Innych mają za nic. Niegościnni, ponurzy, niesympatyczni i straszne niedbaluchy. Mocno mnie zniechęcili.

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 23 maja 2018, 23:03 - śr

Jak dla mnie esencja greckiego brzmienia
Sto Imerovigli
https://m.youtube.com/watch?v=D6dy8YeESLQ

Awatar użytkownika
Szedar
alterum Centurion

Postautor: Szedar » 10 czerwca 2018, 11:34 - ndz

Majka będzie ciąg dalszy?

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 10 czerwca 2018, 12:34 - ndz

Pewnie będzie skoro chcecie. Na razie nie mam głowy. A mój urlop w Grecji stoi pod znakiem zapytania.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 13 lipca 2018, 23:51 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół