Forum jakie jest? Wasze opinie

Regulamin, uwagi, opinie, pomysły. Ocena zachowań.
Regulamin forum
Regulamin FFL. Tu można również zamieszczać wszystkie sprawy dotyczące samego forum i jego uczestników. Opinie o uczestnikach nie mogą być napastliwe i chamskie. Wskazane są tylko wyważone, obiektywne opinie. Forum nie służy do poniżania ludzi. Proszę nie zapominać, że równie wskazane są pozytywne opinie, również obiektywne, Nie chcemy tworzyć kółka wzajemnej adoracji, dlatego wszelkie opinie muszą być uzasadnione podanym przykładowo zachowaniem.
Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Forum jakie jest? Wasze opinie

Postautor: kymen » 05 maja 2018, 18:03 - sob

Chelia:
"Kurcze, Saam:) aż mi głupio, że to znowu tylko ja :(
przyznaję, że mam coraz mniej chęci by tu forumować.
Coś jest nie halo, że ludzie nie chcą tu pisać. Moje spostrzeżenia są takie(to dla Kymena), że być może większość ludzi nie ocenia się fajnymi. Denerwujące może być też to, że widać kto "się kręci" po forum, czyli brak anonimowości. To sprawia, że ludzie czują się zbyt kontrolowani. Zawody podobne do "wyścigu szczurów" tzn chodzi mi o rywalizację np o tę aktywność, niemożność zamieszczenia działającego linku. Wszystko to ma wpływ. Wydaje mi się, że piszący powinni mieć wygody bo inaczej ich nie będzie. I tym sposobem admini mają całkowity święty spokój. Mało jest osób tak elastycznych i spokojnych jak Saam i ja. Najwidoczniej ludzie lubią troche zamieszania i trzeba dać im szansę by rozwiązali to między sobą bez interwencji. No chyba, że jest to coś bardzo rażącego i piszący prosi o interwencję. Może trzeba podpatrzyć tu i ówdzie i coś ulepszyć albo.... To takie moje luźne refleksje..."

Saam:
"Nie wiem czy pisać o tym co jest uciążliwe dla użytkownika skoro administracja nie pyta co trzeba poprawić. Ale zgadzam się z tym co napisałaś.Oczywiście poza tą saamooceną. Myślę że każdy wie że jest fajny."

Lulu :
"Chelio, też się dziwnie tu czuję, jak w wielkim pustym domu. Szkoda, dom ładny,ludzie którzy się przewinęli też byli ok, ale nic na siłę i może trzeba pójść gdzieś indziej?"

Abenita:
"Ja przyznam, ze mialam juz tu nie pisac, (nadal sie zastanawiam, czy dobrze robie, piszac to, co mysle) - ale nie dlatego, ze mi sie nie chce, czy ze np nie mam Wam nic do powiedzenia, bo to nie o to chodzi, - juz pisalam, ze Was polubilam i zdania nie zmienilam. Natomiast - myslalam, ze to bedzie troche inaczej wygladac, - mielismy wszyscy tu tworzyc jakąs grupe fajnych ludzi, ale bez podzialow, bez ignorowania siebie nawzajem, itd., na tym mialo polegac to forum w zalozeniu, i tym roznic sie od innych forow. Natomiast admini "sie odcieli" , - no to jak mozna to rozumiec? jak Wy to rozumiecie?
Doceniam, saam, ze stales sie gospodarzem na filtrowni, i fajny z Ciebie gosc wogole, ale w tym momencie mimo wszystko, ja czuje sie troche intruzem na tym forum, wobec braku kontaktu, np z Anią czy jej męzem."
-----------------------------------------------------------
Witam wszystkich zainteresowanych ffl.

Dziękujemy za refleksje. Pewien eksperyment na forum za nami. Nie jest tak, że nie bierzemy waszych uwag pod rozwagę. Na forum jest dział „o forum”, przeznaczony do tego, by można było rozmawiać o jego funkcjonowaniu. Również temat o Kymenie, gdzie można wyrazić zdanie o mnie. Z założenia liczę bardziej na krytykę, niż pochwałę. Tak jak Chelia zauważyła, administracja być może za bardzo ingeruje w zachowania uczestników, co zniechęca do pisania i rejestrowania się na forum. Dlatego postanowiliśmy i poprosiliśmy założycieli forum, by wstrzymali się na pewien okres od pisania. Taki mały eksperyment co z tego wyjdzie. Prawie przez miesiąc forum funkcjonowało bez nas. Dlatego trudno powiedzieć, żeby w tym okresie nasze działania mogły kogokolwiek zniechęcać.
A nasze zdanie coś narzucić. W tym czasie sami decydowaliście co i jak piszecie. My dalej informowaliśmy ludzi o istnieniu forum.
Nazwa chyba nie ma większego znaczenia, jest raczej neutralna. Każda inna zawężałaby tematykę, np.: mądrych ludzi, kulturalnych, śmiesznych, poważnych…
Saam stworzył na forum swoją filtrownię, tworzy ją w sympatyczny sposób, ale nie widać, by ona przyciągała ludzi. Chelia wspomniała o tym, o czym pisałem wcześniej, że na forum jest potrzebna trochę ostrzejsza dyskusja, jak to nazwała – zamieszanie. Gdy o tym wspomniałem, bardzo się oburzyłyście i broniłyście Saama, i jego sposobu pisania, a mi chodziło tylko o to, że każdy może postępować czy pisać w dowolny dla niego sposób, byle nie przekraczał granic przyzwoitości. Nie ma wymogu bycia eleganckim i szarmanckim. To wolne forum.
Co do ładnego pustego domu, to warto się zastanowić, dlaczego ładne posty nie przyciągają nowych ludzi? My staraliśmy się poruszać różne sprawy, pobudzać do dyskusji z niewielkim odzewem. Tematy bardziej ogólne, bieżące, ciekawsze, nie cieszą się zainteresowaniem. Wyglądało na to, że każdy woli pisać o swoich własnych, codziennych sprawach. To równie ważna część forum, ale niekoniecznie przyciąga nowe osoby.
Anonimowość – nie wiadomo jak z nią będzie po wprowadzeniu nowych przepisów. Służy ona ludziom przede wszystkim do tego, aby wyzywać innych. Dziwią zachowania takie, jak Myszki czy Rypsymy, które oburzyły się na lekkie zwrócenie im uwagi, a dobrze czują się na Kafeterii, gdzie są wyzywane od najgorszych i to im nie przeszkadza jej zachwalać.
Forum może tworzyć grupę przyjaciół, ale dla tych osób, które chcą. I do tego trzeba coś wspólnie robić, bo tylko to zbliża prawdziwie. A tu nikt nie wykazuje zainteresowania jakimś wspólnym działaniem. Na samych słowach trudno zbudować głębsze relacje. Nie w słowach jest wartość człowieka. Nie ma też takiej konieczności dla niezainteresowanych. Delta zarzucał mi nawet, że chcę tworzyć jakieś środowisko fanów Kymena potrzebne, abym się dowartościowywał. Nie potrafił pojąć prostej rzeczy, zresztą mało orientował się w procesach społecznych, dlatego i jego poglądy ekonomiczne nijak się miały do rzeczywistości.

Admini od niczego się nie odcięli, nikogo nie izolują, ani nie izolują się od forum sami. Nikt nie rezygnuje też z tego pomysłu. A to, że trzeba płacić za hosting i domenę, jest oczywiste. Projekt jest dość dobrze przemyślany, choć z założenia skierowany do wąskiej grupy osób.
Aktywne linki, jaką mają przynieść korzyść? Rozmowy zmienią się w przesyłanie linków, tak jak robiła to Myszka, dając linki do piosenek. Gusty muzyczne są tak różne, że mija się to z celem.

Co do wyścigu szczurów. Na końcu postu z rankingiem, wyraźnie jest napisane, że to tylko zabawa i nie przeszkadza w pisaniu postów w wygodny dla siebie sposób. Ma ona zachęcić osoby, które chcą i potrafią pisać interesująco na jakiś temat. Poświęciliśmy sporo czasu na wymyślenie systemu, który w miarę obiektywnie ocenia posty. Można by wprowadzić wzajemną ocenę, ale pewnie szarmancki Saam oceniałby maksymalnie wszystkie posty kobiet, a Chelia wszystkie posty Saama. I to co ma zachęcać do pisania, stałoby się swoistą parodią. Ranking aktywności to nie wyścig szczurów, a zachęta i docenienie osób, które chciałyby tu ciekawie pisać. Szerszą grupę osób mogą przyciągnąć ciekawe posty. Nie zawsze sympatyczne i miłe posty potrafią to sprawić, choć one też są potrzebne i stanowią swoistą wartość.
Abenitko, niezupełnie jest tak, że mieliśmy tu tworzyć grupkę przyjaciół.
Chelio, nie chodzi też, by forum było dla wszystkich wygodne.
Forum powstało dla wszystkich, ale nie dla każdego.
Jego ideą jest stworzenie miejsca dla osób wartościowych, które nie mogą się odnaleźć w dzisiejszym świecie. W świecie pośpiechu, kasy, prostactwa, blichtru, obojętności i skupienia tylko na sobie. To jest właśnie to zamierzone środowisko Kymen, a nie sekta z guru Kymenem, jak przypuszczał Delta. Oczywiście jest w nim miejsce dla wszystkich innych osób , którym taki pomysł się podoba, lub tylko chcą mieć kontakt, chcą rozmawiać, z takimi ludźmi. Każdy sam wybierze swoje miejsce, tak jak i zachowanie, w jakim będzie się dobrze czuł.

Zapraszam do rozmowy!

Awatar użytkownika
majcik044
sub Miliarion

Re: Forum jakie jest? Wasze opinie

Postautor: majcik044 » 06 maja 2018, 08:01 - ndz

Witajcie :)
Czyli to był eksperyment...
Powiem wam,że miałam ostatnio naprawdę ciężki okres w życiu. Nie zaglądałam na forum, bo nie miałam do tego głowy. Ale kiedy zajrzałam to byłam w szoku! Prawie wszyscy zniknęli! Dlaczego???
Wracajcie,to forum jest wyjątkowe,szkoda by bylo gdyby umarło śmiercią naturalną.
Pozdrawiam was serdecznie 😘

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 06 maja 2018, 10:12 - ndz

Cześć Majcik, cieszę się, że pozytywnie odniosłaś się do eksperymentu na forum. To oznacza, że spełnia swoją rolę i jest potrzebne. Okazałaś pewną otwartość i gorące serce. Mam nadzieję, że kłopoty minęły bezpowrotnie. Pozdrawiam, trzymaj się.

Awatar użytkownika
majcik044
sub Miliarion

Postautor: majcik044 » 06 maja 2018, 10:45 - ndz

Cześć Aniu 😊
Czasem nawet dla mnie czegoś jest za dużo i wymiękam,ale wychodzę na prostą. Dziękuję ci ślicznie za dobre słowo,buziaczki 😘😘

Awatar użytkownika
Chelia
tribus Centurion

Postautor: Chelia » 06 maja 2018, 15:30 - ndz

Ja to tak w sumie moimi refleksjami trochę gdybałam bo zaskoczył mnie bezruch na forum.
Bądźmy dobrej myśli, raz pod wozem raz na wozie;)

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 08 maja 2018, 03:58 - wt

Ja rozumiem potrzebę dużego gwaru i ruchu na forum, ale my je traktujemy jako szczególne miejsce. Obecność na nim ma ludzi trochę nobilitować. Nie chodzi o to, by pisanie na nim było jakimś zaszczytem, ale żeby obecność tu świadczyła o jakimś poziomie człowieka. By nie było tu zwykłych pieniaczy i pustaków. Większość ludzi na to stać, jeśli trochę się postarają. Problem w tym żeby im się chciało chcieć. Tylko nam się nie chce nic robić dla tych, którym się nie chce. Chodzi o to by można się było pochwalić obecnością i pisaniem na tym forum. Każdy by mógł przedstawić swoje własne poglądy na dowolny temat bez miażdżącej krytyki i wykłócania. Jeśli ktoś chce traktować forum jako miejsce gdzie może zachowywać się anonimowo w sposób jaki mu nie wypada pod swoim imieniem, to zabawa w Dr. Jekyll and Mr. Hyde nas nie bawi. My jesteśmy autentyczni na forum. Mamy swoje poglądy, coś się nam podoba, coś nie i do takich osób kierujemy to forum. Nieważne czy ktoś będzie pisał o wielkich sprawach czy codziennych, o swoim hobby czy pracy lub rodzinie.
Nasze forum jest twoje i jest takie jaki ty jesteś, może autentyczny, a może nieszczery? Może oszukując nasz wszystkich, oszukujesz tylko siebie? A będąc szczerym wobec nas, tak naprawdę jesteś szczery wobec siebie samego?
ffl to Trochę Ładniejszy Świat, gdzie można być prawdziwym, a jak ktoś się boi … cóż tak wielu rzeczy boimy się w życiu.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 12 maja 2018, 10:57 - sob

Kto jak postąpi i jak się zachowa tego nie wiem. Natomiast dla informacji, forum nie zniknie za tydzień lub dwa. Nie przyciąga osób, mimo naszych starań . Widać zasada, że wszyscy na forum są równi i to czego nie zabrania prawo jest dopuszczalne, nie trafia do mentalności ludzi. Każdy świadomie lub nie, chce trochę być równiejszy od innych. Trochę ważniejszy, trochę inaczej, czytaj lepiej, traktowany. Przewidziane przez nas w tym celu Resursy nie przekonują. Pewnie, dlatego że te lepsze traktowanie i inne zasady, mają być niewidoczne i nazwane równymi. Bardziej dziwi, że szarmanckie i uniżone traktowanie kobiet przez Sama również nie przyciąga lub nie powstrzymuje kobiet przed odejściem. Nie jest to takie dziwne jak się skonfrontuje to z ilością osób, które przyszły z Samem. Może jego podejście jest zbyt dziecinne, zbyt widoczna usłużność, budząca obawy o nieszczerość. Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. W każdym razie Saam możesz śmiało na forum prowadzić filtrownię. Jakie to przyniesie efekty tego nie wiem. Warto żebyś wiedział, że my nie chcemy tu nikogo przeciwko tobie nastawić, czy utrudniać ci w prowadzeniu tematu.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 13 maja 2018, 15:26 - ndz

Rankig tematów jest prowadzony, z niego podjemy liczbę ogólna odwiedzin. Liczby są widoczne przy tematach. Jeśli chodzi o filtrownię to jest niecałe 14 tysięcy na około 60 tysięcy. Nie publikujemy go, bo nie bardzo wiadomo co miałby wnieś do rozwoju forum.
Za co przyznawać punkty aktywności i komu? Jeśli ktoś ma jakieś propozycje to proszę napisać?
Problem braku osób nie sprowadza się tylko do sprawy rejestracji, bo ci co się zarejestrowali też nie chcą pisać na całym forum, ale i nie przyciąga ich również filtrownia. Jak słusznie zauważyłeś Sam przyszedłeś tylko z Chelią. Dlatego siła przyciągania filtrowni nie jest zbyt duża. Na początku myśleliśmy, że osoby przychodzące do nas ściągną jedną, dwie osoby zaprzyjaźnione. Jak widać to się nie sprawdziło. Może nie chcą, może nie mają takich osób, a może tym innym nie jest lepiej u nas pisać.
Błędne jest przekonanie, że my rywalizujemy z tobą czy z kimś innym na forum. Pozwalamy każdemu dowolnie się rozwijać, ograniczamy się tylko do zakazów prawnych. Obowiązuje nas przecież ustawa o jeżyku polskim, ochronie dóbr osobistych i inne prawne ograniczenia. Praktycznie nie wprowadziliśmy żadnych naszych ograniczeń. Jeśli jest jakieś ograniczenie w jednym dziale, to jest dopuszczalne w innym miejscu forum.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 14 maja 2018, 08:58 - pn

czesc
Chcialabym sie odniesc do poruszanego tu wczesniej postulatu wzajemnego oceniania postow. Nie wiem, czy nie byloby to zbyt skomplikowane dla systemu, ale uwazam, ze wprowadzenie czegos takiego dobrze wplynęloby na poziom merytoryczny forum. Czasem chcialoby sie wyrazic aprobate dla czyjegos wpisu, a trudno tak za kazdym razem pisac "lubie to" ;). Spotykam sie z tym na innych forach, i mysle, ze fajnie byloby miec tutaj mozliwosc uzyskania takiego sygnalu zwrotnego. Moznaby zastanawic sie, czy taka ocena mialaby obejmowac wszystkie dzialy, czy tylko niektore, ale uwazam, ze rzecz jest warta rozwazenia. Moze to skloniloby nowe osoby do rejestrowania sie, albo te istniejace do wypowiadania w ogolnych dyskusjach.

To takie moje przemyslenia w temacie.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 14 maja 2018, 11:26 - pn

Program phpbb nie ma takiej możliwości. Sprawdzaliśmy czy ktoś na forum programu coś podobnego spotkał. Niestety kilka osób poszukiwało, ale nikt nie znalazł. Obserwując inne fora taka możliwość oceniania postów prowadzi zawsze do zamiany jej w ranking popularności osób, a nie ocenę postów. Tworzenia różnych grup interesu i adoracji. Nawet przy dość rzetelnym potraktowaniu, większe uznanie zdobędzie opinia powszechnie uznana i lansowana. Jest to niezgodne z ideą powstania forum, które chce promować postawy niekonformistyczne. Osoby niestereotypowe i opinie kontrowersyjne, bardziej skłaniające do dalszego myślenia, niż dające zestaw gotowych odpowiedzi, które można spotkać w każdej przyzwoitej książce dotyczącej danego tematu. Nie zgadzam się również ze zdaniem, że wyższy poziom merytoryczny przyciągnie więcej osób na forum. Raczej niższy poziom byłby bardziej skuteczny, ale pojawia się wtedy pytanie jakie osoby przyjdą i po co? Dlatego chcemy utrzymać zasadę swobodnego pisania na forum, dopuszczenia wszystkiego co nie jest zakazane. Tylko kto zrozumie, że nie jest to braku zasad, ale nadrzędna zasada „bądź sobą, pisz co myślisz”. Chcemy promować osoby z bogatą osobowością i dużym indywidualizmem, ale tak by pozostałe osoby nie czuły się gorzej taktowane.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 14 maja 2018, 11:36 - pn

Ok, rozumiem, tak tylko sie zastanowilam, - byc moze masz racje.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 14 maja 2018, 12:43 - pn

Chcemy ocenę pisania na forum zamknąć w jednej punktacji aktywności. Wzrost punktów ma być korzystny dla rozwoju forum. Na razie ocenie podlega wartość techniczna. Można ją prowadzić obiektywnie i bez wpływu jednej osoby na przyznane punkty drugiej osobie. Kryterium jest jasno określone. Ocena merytoryczna postów wymaga oceny ludzi i ich subiektywnego zdania. Uprzywilejowanie któregoś tematu nie ma chyba uzasadnienia. Na pewno różni się napisanie pięciu ciekawych i mądrych postów od pięciu głupich, ale czy jest różnica w napisaniu ich w jednym czy w pięciu tematach? Chyba nie. Jedynymi wyróżnionymi tematami są resursy. Trzeba jednak wyraźnie określić kto i na jakich zasadach dostaje punkty. Drugą zasadą możliwą, jest temat posty warte polecenia i wpisywane tam posty zyskiwałyby podwojoną wartość posta z racji ich skopiowania. Również tu doprecyzowania wymagają kryteria dotyczące postów.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 14 maja 2018, 19:42 - pn

Mnie generalnie nie chodzilo o zdobywanie punktow, bo wiadomo, ze to jest zabawa i w sumie sprawa wtorna, a raczej o mozliwosc promowania wpisow, ktore cos wnosza, czy sklaniaja do refleksji, czy ktore ktos (nawet subiektywnie) uwaza za madre, dające do myslenia. Czyli ocenianie wpisow, nie osob, bo wiadomo, ze nawet ta sama osoba moze miec i mądre posty, i mniej mądre.
Ale byc moze ja podchodze do tego zbyt idealistycznie, liczac na to, ze ktos bedzie ocenial tresc, a nie to, kto pisze.
Ale to tak gwoli wyjasnienia.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 15 maja 2018, 08:09 - wt

Nie da się oddzielić dzieła od autora. Wszelkie merytoryczne oceny zmieniają się w rankingi popularności autora, zwłaszcza tam gdzie wystarczy wcisnąć ilość gwiazdek. Przerabialiśmy to przy naszym pierwszym konkursie plastycznym, gdzie dwie matki ostro rywalizowały o zwycięstwo swoich córek, choć poziom prac był bardzo przeciętny. Myślę, że osoby głosujące i zmobilizowane przez matki nawet tych prac nie widziały. Podobnie było z piosenką ko ko ko ko na mistrzostwa europy.
Drugi, możliwy sposób promowania postów jest łatwy do sprawdzenia. Mamy pięć tysięcy postów i dział obok, Najciekawsze posty. Wystarczy takie posty zgłosić, a metoda samoistnie się sprawdzi. Ranking tak naprawdę nie ocenia ludzi, ale właśnie posty.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 15 maja 2018, 09:50 - wt

Aha, a to gdzies przeoczylam ten temat o polecanych postach, to w sumie (czesciowo) rozwiazuje zagadnienie, dzieki.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 17 maja 2018, 18:39 - czw

W różnych miejscach piszecie o forum. Dla ewentualnych nowych osób może to być nieciekawe. Dlatego jeśli są pytania, uwagi tu proszę je pisać. Inaczej rozumiemy, że chcecie bez nas porozmawiać o forum.
Forum dzieli się na działy, proszę o tym nie zapominać, bo wtedy tematy zmieniają się w jednakowe "bleblanie".

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół