Och, jaka piękna jest ta mowa nasza

Kultura i sztuka
Regulamin forum
Tematy związane z kulturą, sztuk, rozrywką muzyką itp.
Chelia
sub Miliarion

Re: Och, jaka piękna jest ta mowa nasza

Postautor: Chelia » 17 czerwca 2018, 16:36 - ndz

Lulu:) ja z takich dziwnych potraw to wymienię prażuchy mojego ojca. On nas z tym zapoznał i gotował. Mama nie bardzo to lubiła, dla niej to było za wiejskie i za ciężkie. A gotował to tak: obrane ziemniaki gotował tak jak do obiadu ale pod koniec gotowania sypał na wierzch kilka czubatych łyżek mąki. To pod przykryciem się gotowało kilka minut aż cała mąka jakby się uprażyła/ugotowała. Wyglądało to jak wielki mączny mokry placek na wierzchu.Potem odcedzał wodę, przykrywka pozwalała tylko odpłynąć wodzie. Następnie tłuczek i było to dokładnie mieszane poprzez tłuczenie. Całość miała konsystencję gęstej gliny, którą nabierało się łyżką i takie zgrabne kulki wielkości kopytek nakładało na talerz. Polewało się stopioną słoninką ze skwarkami i cebulką, do tego kwaśne mleko. Robiłam to potem sama w dorosłym życiu ale mojemu M nie podchodziło i jakoś przestałam.

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 17 czerwca 2018, 16:56 - ndz

Chelio, dzięki za przypomnienie o prażuchach, które dość często moja mama robiła a ja przeważnie formowałam te kluseczki. To była najgorsza robota, bo strasznie gorące. Ale smakowały potem wybornie. Świetne praktycznie do każdego mięsa i nie tylko. Ziemniaki to warzywo, które daje wiele możliwości. Ja ostatnio dosyć często robię frytki, nieraz krążki, czasem kopytka no i placki ziemniaczane. Wszyscy jesteśmy "kartoflarze" i uwielbiamy te ziemniaczane pyszności. Tzw poznańskie pyry. Miłej reszty niedzieli życzę.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 17 czerwca 2018, 20:34 - ndz

Oo ja tez znam prażuchy vel prażoki ☺ jest to pomysl na piątkowy obiad jesienią i zimą.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 17 czerwca 2018, 21:14 - ndz

Muszę przyznać że pierwszy raz słyszę tę nazwę, danie też jest mi obce nigdy czegoś takiego nie jadłam.

Chelia
sub Miliarion

Postautor: Chelia » 17 czerwca 2018, 22:21 - ndz

O, miło, że tyle osób zna ziemniaczane prażuszki. A jakie dobre były odgrzewane na patelni na drugi dzień. Były wtedy podrumienione...mniam...chyba trzeba to powtórzyć któregoś dnia:)

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 18 czerwca 2018, 16:30 - pn

Szedar, to jesteśmy dwie, też pierwszy raz usłyszałam o tej potrawie.
Dziewczyny, ale to chyba dużo z tym formowaniem kluseczek roboty? I jeszcze na gorąco.

Chelia
sub Miliarion

Postautor: Chelia » 18 czerwca 2018, 22:48 - pn

Malgano, jak dla mnie to trudniejsze jest tłuczenie bo masa gliniasta:D te kluchy są proste bo tylko trzeba łyżką nabrać i kluche w ksztalcie łyżki rzucić na talerz. Masa ziemniaczano-mączna nie rozsypuje się. Przynajmniej u nas nikt się nie cackał z formowaniem idealnych kształtów bo i tak smakowało wybornie👌

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 19 czerwca 2018, 07:20 - wt

Trzy, bo ja też nie znam takiej potrawy.

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 13 lipca 2018, 22:52 - pt

Forum zamknięte

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 04 sierpnia 2018, 10:33 - sob

Nie wiem Szedar czy proponowany ci przez Anię chechłacz do czegoś ci się przyda, bo wg mnie jest to mieszalnik ☺

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 04 sierpnia 2018, 16:19 - sob

Znalazłam coś takiego.
„Nie płacz, nie płacz, kupię ci chechłacz”? Czy „chechłacz” to rodzaj lizaka? Z chechłaczem jest problem. W różnych regionach oznaczał co innego, np. na Śląsku kijankę – przyrząd do prania bielizny. W słowniku gwary warszawskiej XIX w. chechłacz to tępy nóż. Stąd „chechłać” oznaczało „kroić tępym nożem”. Trudno pomyśleć, by za pomocą tych przyrządów ktoś kogoś pocieszał. Spotkałam się też z wyjaśnieniem, najbardziej prawdopodobnym, że kiedyś był to płócienny woreczek z cukrem w środku. Kiedy dziecko płakało, dawało mu się go do ssania, jak dziś smoczek. Trudno ustalić zasięg przytoczonej rymowanki, znanej mi m.in. z Mazowsza i północnej Małopolski.

Herbarion
Centurion

Postautor: Herbarion » 21 sierpnia 2018, 12:40 - wt

Nie ma Lulu to można się tu porządzić. Oprócz wyrażeń gwarowych chciałbym, byśmy tu dopisywali słowa zapomniane, które wyszły z użytku. Dla mnie takim słowem jest staniol. Usłyszałem je na starym filmie, pt. „Po własnym pogrzebie” kontynuacji filmu „Umarłem, aby żyć” opowiadającym o losach Polaka, członka podziemia, Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego, w którym Niemiec informuje, że na nim został napisany szyfr. Nie przypominam sobie, bym w życiu spotkał to słowo, albo może nie pamiętam. Może wy wiecie co to znaczy? Ja znalazłem w internecie, co to słowo oznacza, ale to taka mała zagadka dla was.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 21 sierpnia 2018, 22:37 - wt

Też znalazłam ,nigdy nie słyszałam tego słowa,dla mnie to zawsze była pozłotko chociaż raczej w moich stronach wszyscy mówili pazłotko, nie wiem dlaczego,może łatwiej było wymawiać?
staniol
cienka, miękka blaszka imitująca złoto, używana głównie do pakowania artykułów spożywczych; cynfolia; pozłotka; pozłotko

Herbarion
Centurion

Postautor: Herbarion » 22 sierpnia 2018, 13:56 - śr

Tak, Szedar, ten staniol jest pozłotkiem i służy do tego, o czym napisałaś. Na filmie była w niego opakowana klisza fotograficzna. Na nim był umieszczony szyfr, który tą drogą docierał do punktu konspiracyjnego. U mnie używa się słowa „pozłotko”. Choć cynfolię znam, to dawno nie słyszałem. „Pazłotko” nie spotkałem i kojarzy mi się bardziej z facetem, który rozstając się ze swoją, już byłą ukochaną mówi: "Pa Złotko". Trąci to trochę myszką, bo dzisiaj najczęściej rozstania wyglądają zupełnie inaczej i padają inne słowa.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 23 sierpnia 2018, 12:57 - czw

Cha cha, a ja bez zaglądania do netu znałam staniol.... chyba jestem bardzo stara ;)

Herbarion
Centurion

Postautor: Herbarion » 24 sierpnia 2018, 00:31 - pt

Malgano, z pełnym szacunkiem do wiedzy. Chylę czoła przed „starszą panią” i jak w starej piosence Grzesiuka „ z szaconkiem, bo się może skończyć źle… gdy na Gnojnej bawimy się…”. No brawo, brawo Malgano, ja nie znałam tego słowa wcześniej, przyznaję się bez bicia.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 24 sierpnia 2018, 07:21 - pt

Czasami nazywają go też folią pozłotniczą..... nawet jeśli jest srebrna :D Staniol znają przede wszyscy Ci, którzy zajmują się dekoracjami różnych przedmiotów, rękodziełem.... A ja mam właśnie takie hobby.
Lubię książki Grzesiuka, szkoda, że tak mało napisał. Jedną z moich podopiecznych jest pani, która pracowała w sanatorium w Otwocku i osobiście go znała. Opowiada, że był bardzo bezpośrednim człowiekiem, prostym i z olbrzymim poczuciem humoru: żarty i kawały robił nie tylko innym pacjentom ale też pracownikom. Ponoć naprawdę był taki jakim przedstawiał się w swoich książkach.

A mnie bardzo podoba się określenie "pysznie" zamiast: świetnie, fajnie, super. Można je usłyszeć w starych polskich komediach.

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 24 sierpnia 2018, 17:43 - pt

Obecnie słowo "pysznie" kojarzy się wyłącznie z dobrym jedzeniem. Ja przynajmniej na żywo ani w tv nie słyszałam innego zastosowania. Kiedyś myślę, że miało dużo szersze użycie i w życiu i w filmach. Nasz język polski trochę zubożał, za to przybyło mnóstwo dziwnych, najczęściej angielskich wyrazów, zwrotów lub zlepków angielsko-polskich, a także młodzieżowych skrótów typu: "wporzo, nara" itp. Język zmienia się wraz z czasami, w których żyjemy, to nic odkrywczego. A czy przez to brzmi ładniej, to już kwestia indywidualnej oceny każdego z nas.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 24 sierpnia 2018, 17:54 - pt

Już mi się gęba śmieje na myśl co nasze "starsze panie" powiedziałyby na sms o treści "fyi bff is my hubby"

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 24 sierpnia 2018, 19:06 - pt

Właśnie dlatego używajmy naszego pięknego języka. Czasami lubię wtrącać takie perełki typu: pysznie, zatem......
Często, niestety, zwłaszcza w wiadomościach pisanych używam "0'k" i czasami słowa "fajnie"
A właśnie! Wiecie skąd się wzięło 0k i co znaczy? Przyznam, że mnie uświadomiła córka a ją historyk pochodzenia brytyjskiego. Podpowiem tylko (albo aż) że wiąże się to z wojną secesyjną.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół