Och, jaka piękna jest ta mowa nasza

Kultura i sztuka
Regulamin forum
Tematy związane z kulturą, sztuk, rozrywką muzyką itp.
Awatar użytkownika
malgana
alterum Centurion

Re: Och, jaka piękna jest ta mowa nasza

Postautor: malgana » 11 czerwca 2018, 17:11 - pn

A moja Babunia (ma teraz 104 lata) często na coś kolorowego w intensywnym odcieniu mówi, że jest zajebisty :) Dla niej jest to normalne słowo znaczące tyle co intensywny. A jej zasłony są spinane kutasami - też uważa to słowo za naturalne i dziwiła się jak prawnuki się z tego śmieli :) Teraz i ona śmieje się z nimi nazywając się "babcia chuligan" :D

Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Postautor: Chelia » 11 czerwca 2018, 18:41 - pn

Malgano:) pogratulować babuni takiego wieku! Myślę, że skoro tak żartuje to jeszcze rześka osóbka:D
Moja jedna babcia zaliczyła 101 lat a druga zaledwie 59:(

Awatar użytkownika
malgana
alterum Centurion

Postautor: malgana » 11 czerwca 2018, 18:56 - pn

Celinko, prawie straciła wzrok i ledwie widzi (najgorsze, bo uwielbiała czytać, za to teraz słucha książek) bolą ją stawy ale nie odpędzisz jej od pomocy, rwie się do pracy jak młódka choć już trzeba po niej poprawiać n.p. obieranie ziemniaków. Ale jest dziarska to jak odmówić? Chce być potrzebna i zapewniamy jej to. Ale przede wszystkim ma nadal bystry umysł i można z nią rozmawiać o wszystkim, łapie (choć z oporami) nowinki techniczne, jest na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie. I nie jest stetryczała :D Chciała bym dożyć takiego wieku i w takiej kondycji :D I wiesz co? Skończyła tylko 4 klasy szkoły powszechnej ale jest tak oczytana, że w życiu byś tego nie zgadła. I nie znam drugiej tak mądrej kobiety :)
No już, pochwaliłam się babunią, ale bardzo ją kocham..... wszyscy ją kochamy i jesteśmy z niej dumni :D

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 11 czerwca 2018, 20:50 - pn

Fajnie mieć babcię.
Twoja mimo podeszłego wieku jeszcze całkiem śwarna.☺

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 15 czerwca 2018, 07:18 - pt

A co dobrego jecie czego gdzie indziej nie jedzą?
Wczoraj na obiad miałam sznycle, czyli kotlety mielone. U mnie to nie idzie w parze, albo kotlety albo mielone.

Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Postautor: Chelia » 17 czerwca 2018, 16:36 - ndz

Lulu:) ja z takich dziwnych potraw to wymienię prażuchy mojego ojca. On nas z tym zapoznał i gotował. Mama nie bardzo to lubiła, dla niej to było za wiejskie i za ciężkie. A gotował to tak: obrane ziemniaki gotował tak jak do obiadu ale pod koniec gotowania sypał na wierzch kilka czubatych łyżek mąki. To pod przykryciem się gotowało kilka minut aż cała mąka jakby się uprażyła/ugotowała. Wyglądało to jak wielki mączny mokry placek na wierzchu.Potem odcedzał wodę, przykrywka pozwalała tylko odpłynąć wodzie. Następnie tłuczek i było to dokładnie mieszane poprzez tłuczenie. Całość miała konsystencję gęstej gliny, którą nabierało się łyżką i takie zgrabne kulki wielkości kopytek nakładało na talerz. Polewało się stopioną słoninką ze skwarkami i cebulką, do tego kwaśne mleko. Robiłam to potem sama w dorosłym życiu ale mojemu M nie podchodziło i jakoś przestałam.

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 17 czerwca 2018, 16:56 - ndz

Chelio, dzięki za przypomnienie o prażuchach, które dość często moja mama robiła a ja przeważnie formowałam te kluseczki. To była najgorsza robota, bo strasznie gorące. Ale smakowały potem wybornie. Świetne praktycznie do każdego mięsa i nie tylko. Ziemniaki to warzywo, które daje wiele możliwości. Ja ostatnio dosyć często robię frytki, nieraz krążki, czasem kopytka no i placki ziemniaczane. Wszyscy jesteśmy "kartoflarze" i uwielbiamy te ziemniaczane pyszności. Tzw poznańskie pyry. Miłej reszty niedzieli życzę.

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 17 czerwca 2018, 20:34 - ndz

Oo ja tez znam prażuchy vel prażoki ☺ jest to pomysl na piątkowy obiad jesienią i zimą.

Awatar użytkownika
Szedar
alterum Centurion

Postautor: Szedar » 17 czerwca 2018, 21:14 - ndz

Muszę przyznać że pierwszy raz słyszę tę nazwę, danie też jest mi obce nigdy czegoś takiego nie jadłam.

Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Postautor: Chelia » 17 czerwca 2018, 22:21 - ndz

O, miło, że tyle osób zna ziemniaczane prażuszki. A jakie dobre były odgrzewane na patelni na drugi dzień. Były wtedy podrumienione...mniam...chyba trzeba to powtórzyć któregoś dnia:)

Awatar użytkownika
malgana
alterum Centurion

Postautor: malgana » 18 czerwca 2018, 16:30 - pn

Szedar, to jesteśmy dwie, też pierwszy raz usłyszałam o tej potrawie.
Dziewczyny, ale to chyba dużo z tym formowaniem kluseczek roboty? I jeszcze na gorąco.

Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Postautor: Chelia » 18 czerwca 2018, 22:48 - pn

Malgano, jak dla mnie to trudniejsze jest tłuczenie bo masa gliniasta:D te kluchy są proste bo tylko trzeba łyżką nabrać i kluche w ksztalcie łyżki rzucić na talerz. Masa ziemniaczano-mączna nie rozsypuje się. Przynajmniej u nas nikt się nie cackał z formowaniem idealnych kształtów bo i tak smakowało wybornie👌

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 19 czerwca 2018, 07:20 - wt

Trzy, bo ja też nie znam takiej potrawy.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 13 lipca 2018, 22:52 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół