Spotkanie z kulturą Japonii

Kultura i sztuka
Regulamin forum
Tematy związane z kulturą, sztuk, rozrywką muzyką itp.
Okama
Centurion
Posty: 122
Rejestracja: 14 stycznia 2018, 12:11 - ndz

Spotkanie z kulturą Japonii

Postautor: Okama » 13 stycznia 2019, 22:06 - ndz

W dniu 13 stycznia o godzinie 15:00 w miejskiej Mediatece w Grodzisku Mazowieckim odbyły się warsztaty z języka japońskiego. Początkowo zjawiło się mało osób, głównie dzieci w wieku 6-9 lat wraz ze swoimi rodzicami oraz kilku nastolatków. Dopiero z czasem przybyło aż ponad 12 osób biorących udział w warsztatach. Prowadziła je Pani Ewa, która zawodowo zajmuje się nauczaniem karate oraz hobbistycznie nauką japońskiego. Na samym początku wyjaśniła, w jaki sposób Japończycy zapisują zdania - piszą je pędzlami z góry do dołu na papirusie, a im więcej widać śladów po włosiu, tym lepiej, Japończycy uznają to za bardzo ładne pismo. Również powiedziała, co oznaczają dane kolory używane do pisania słów. Czerwony - najważniejszy ze wszystkich - kolor cesarki, używany jedynie do podpisywania różnego rodzaju papierów ze względu na swoją ważność. Czarny - kolor wojny, zielony - wolności oraz niebieski oznaczający miłość. Uczestnicy mieli do wyboru trzy ostatnie barwy, którymi mieli zapisać następujące słowa po japońsku - Japonia, harmonia oraz literę A, która symbolizuje również początek. Większa ilość podopiecznych wybrała kolor zielony (wolność), natomiast wyrazy zostały wybrane z podobną ilością. Gdy wszyscy sprawnie zakończyli zapisywanie słów w kaligrafii, prowadząca oznajmiła, że czas na podpisanie swoimi imionami na czerwono, rzecz jasna zadanie było utrudnione - musiały być japońskie. Rozdano dzieciom kartki z polskim alfabetem, a obok ich japońska wymowa. Miały one za zadanie odszukać polskie litery, później ich japońską wymowę, a następnie na kolejnej kartce, w jaki sposób się je zapisuje. Zadanie było bardzo trudne, więc niedziwne, że zajęło to około 30 minut. Dzieciom z krótszymi imionami zdecydowanie mniej czasu to zajęło niż tym, których imiona wynosiły siedem, osiem liter, zwłaszcza że pisanie pędzlem kaligrafii samo w sobie łatwe nie jest. Gdy ostatnie osoby skończyły pracę, wszyscy odnieśli swoje kartki, aby wyszły. Potem Pani Ewa opowiedziała o tym, że Japończycy uwielbiają wręcz ukrywać zapisane na papierze informacje, stąd właśnie wzięło się origami w ramach ciekawostki. Większość osób wykonała to bez większego problemu, chociaż znalazły się młodsze dzieci, które potrzebowały trochę pomocy. Na koniec każdy miał powiedzieć bezbłędnie swoje imię po japońsku, aby zdobyć plan lekcji, również osoby z trudniejszym imionami dostały dodatkowo kalendarz. Mimo faktu, że nie zjawiło się wiele osób, to same zajęcia były przyjemne i ciekawe. Każdy wyszedł z uśmiechem na ustach.
http://www.kymen.pl/foto/2019/1/japonia_01.jpg

Anna
sub Miliarion
Posty: 734
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 17:29 - wt

Re: Spotkanie z kulturą Japonii

Postautor: Anna » 14 stycznia 2019, 11:09 - pn

Cieszę się, że jest w naszym mieście możliwość takich ciekawych spotkań. Można nauczyć się fajnych rzeczy o dalekim kraju i egzotycznej dla nas kulturze, a także spotkać się w gronie zainteresowanych młodych ludzi i pogadać. Interesujący jest np. fakt, że była możliwość, aby dowiedzieć się jak brzmi i jak napisać po japońsku swoje i nie tylko imię. Na zdjęciu, które zrobiła moja córka Patrycja, poznałam moją byłą uczennicę Tosię Stani obecnie z 4 klasy. Tosia zawsze była ciekawa świata i ciągnęło ją do wiedzy, na zajęciach na pewno przydała jej się sprawna, wyrobiona artystycznie ręka. Było kilkanaście osób,, które mają szersze pasje i chcą się dowiedzieć więcej niż w szkole. Taka pozaszkolna przygoda z Japonią jest wręcz fascynująca, bo poznaje się nie tylko zwyczaje Japończyków, ale też ich mentalność.
http://www.kymen.pl/foto/2019/1/japonia_02.jpg


meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość