Pomnik smoleński

Spawy bieżące wzbudzające zainteresowanie społeczne.
Iryd
Moderator Globalny

Pomnik smoleński

Postautor: Iryd » 10 kwietnia 2018, 15:50 - wt

Jak wam się podoba nowy pomnik katastrofy smoleńskiej odsłonięty dzisiaj na placu Piłsudskiego? Na mnie nie zrobił pozytywnego wrażenia. Ciekaw jestem ile artysta wziął za projekt? Choć mógłby go pewnie zaprojektować jakiś budowlaniec od schodów. Kolejny brzydki pomnik w Polsce.

majcik044
medium Miliarion

Re: Pomnik smoleński

Postautor: majcik044 » 10 kwietnia 2018, 16:27 - wt

Szkoda gadać. Pieniądze wyrzucone w błoto. Mdli mnie na hasło Smoleńsk.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 10 kwietnia 2018, 17:50 - wt

Moje pytanie tyczyło się samego wyglądu pomnika. Mi i Ani się on nie podoba, ale to chyba nie ma nic wspólnego ze Smoleńskiem, a ze współczesną sztuką. Sama katastrofa smoleńska to inna sprawa i chyba nie warto o nią pytać. Stosunek do niej zależy przede wszystkim od tego czy ktoś jest zwolennikiem Kaczyńskiego, czy nie. Przynajmniej tak to wygląda. My z Anią mamy do niej prywatny stosunek, bo zginęły tam również osoby które znaliśmy.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 10 kwietnia 2018, 20:11 - wt

Wypowiedź do słów o pomniku smoleńskim:
Na mnie nie zrobił pozytywnego wrażenia. Ciekaw jestem ile artysta wziął za projekt? Choć mógłby go pewnie zaprojektować jakiś budowlaniec od schodów. Kolejny brzydki pomnik w Polsce.
Michalg pisze:Dobrze mówisz zgadzam się z tobą w 100 procentach.
Pozdrawiam

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 10 kwietnia 2018, 21:13 - wt

Dziś przybył nam w stolicy jeszcze jeden pomnik. Czarna, prosta prostopadłościenna bryła ze schodami donikąd. Dla mnie nie tylko bez wyrazu, pomysłu, ale i bez żadnego wyglądu. Nie jest to monument ciekawy. Zabrakło wyobraźni twórczej, a można było zrobić go tak, by przemawiał do ludzi teraz i w przyszłości. Jedyne co może przemawiać to czarny kolor żałoby. Wygląd pomnika jest równie nieestetyczny jak wygląd jego autora. Pan Kalina mówiąc o swoim "dziele" wyglądał dość żałośnie: niechlujne włosy i zarost jak również ubranie. Dla mnie jego ranga jako artysty spadła do zera. W dodatku podobno jest to plagiat wzięty z okładki płyty jakiegoś zespołu, niestety to bardzo prawdopodobne. Brak tu jakiegokolwiek pomysłu, no i mamy kolejny nieudany, zapewne drogi i pracochłonny wytwór z kamienia.

Chelia
sub Miliarion

Postautor: Chelia » 10 kwietnia 2018, 22:22 - wt

To i ja coś dorzucę do pomnika. Próbuję sobie jakoś pozytywnie wytłumaczyć jego nijakość tak: może tych stopni jest tyle co zmarłych tragicznie osób? Aby nikt nie był urażony na którym stopniu znajduje się jego bliski to na najniższych stopniach są ci pierwsi a najwyższych ostatni wymienieni.
Ale czy taka była koncepcja czy po prostu zrobiono im symboliczne schody do nieba...?

Herbarion
Centurion

Postautor: Herbarion » 11 kwietnia 2018, 08:27 - śr

Ja tam wiadomo, jestem zwolennikiem tradycji i takie pomniki mi się nie podobają. Schody to są schody, a nie pomnik. Widać poumierali artyści rzeźbiarze, którzy potrafili projektować ładne, wymowne pomniki, a zostały tylko miernoty.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 11 kwietnia 2018, 10:30 - śr

Chciałabym powiedzieć, że jest ładny.
Aby tak się stało, ogladnelam inne pomysły na ten pomnik oraz te, które już są. Na ich tle nie wypada najgorzej, bo były gorsze projekty.Najładniejszy według mnie jest w Białymstoku. Prosta skała pęknięta na pół z nazwiskami ofiar.

Współczesną sztukę dobrze scharakteryzował pewien kabaret, że jak się da obejść to jest to rzeźba.
Patrząc na współczesną sztukę bardziej rozumiem odnawianie starych pomników na cmentarzach, w których widać kunszt artysty, które przedstawiają to, co mają przedstawiać i co można zobaczyć bez domysłów.
To jak z malarstwem, oglądając stare obrazy i słuchając opowieści o ich powstawaniu mam przekonanie obcowania ze sztuką, gdzie każde pociągnięcie pędzla jest przemyślane, gdzie malarz wybijał dziurę w swojej pracowni, żeby padające na obraz promienie słońca pomogły mu lepiej ująć je w obrazie.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 11 kwietnia 2018, 21:25 - śr

To i ja wrzucę swoje trzy grosze: nie będę oryginalna, mnie też się ten pomnik nie podoba, nie rozumiem i nie czuję go.
Uważam, że ofiarom katastrofy należy się pamięć, może być okazana poprzez pomnik, ale wybrane miejsce jest moim zdaniem nieodpowiednie. Ofiary katastrofy samolotu Kościuszko z 1989 mają swój pomnik w Lesie Kabackim - bo tam nastąpiła tragedia. Tak, wiem, że do Smoleńska za daleko, ale przecież ciała sprowadzono do Polski i tu są pochowane. W końcu sam pomnik ma być tylko symbolem, groby są na cmentarzu i tam chodzimy się modlić.

Herbarion
Centurion

Postautor: Herbarion » 13 kwietnia 2018, 16:25 - pt

malgana pisze:
11 kwietnia 2018, 21:25 - śr
wybrane miejsce jest moim zdaniem nieodpowiednie. Ofiary katastrofy samolotu Kościuszko z 1989 mają swój pomnik w Lesie Kabackim
Nie żebym się czepiał, ale ze względu na szacunek i pamięć dla ponad 170 ofiar i ich rodzin katastrofy samolotu Kościuszko w lesie kabackim, zdarzyła się ona 1987 roku 9 maja, a nie w 1989r. Co do miejsca pomnika smoleńskiego to uważam, że jest dobre. Leży tam nieznany żołnierz i nikomu to nie przeszkadza. Odbywają się różne uroczystości państwowe. A dzisiejsze spory polityczne odejdą w niepamięć jaki ludzie, którzy je dziś podsycają.

Abenita
tribus Centurion

Postautor: Abenita » 13 kwietnia 2018, 17:49 - pt

Iryd pisze:
10 kwietnia 2018, 17:50 - wt
Sama katastrofa smoleńska to inna sprawa i chyba nie warto o nią pytać. Stosunek do niej zależy przede wszystkim od tego czy ktoś jest zwolennikiem Kaczyńskiego, czy nie. Przynajmniej tak to wygląda. .
No zdarza sie, ze tak sie mysli. Ale wydaje mi sie, ze szacunek dla ofiar i ich rodzin nalezy sie bez wzgledu na opcje polityczną, jaką reprezentowali. Po prostu zgineli ludzie, i byla to tragedia dla nich i ich bliskich, i to sie upamiętnia.

Ja, szczerze mowiac, nie widzialam pomnika, wiec sie nie wypowiem. Ale tych nowoczesnych rzezb nie rozumiem, wiec pewnie moje zdanie niewiele by wnioslo.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 kwietnia 2018, 18:13 - pt

Abenita pisze:
13 kwietnia 2018, 17:49 - pt
... ze szacunek dla ofiar i ich rodzin nalezy sie bez wzgledu na opcje polityczną, jaką reprezentowali. Po prostu zgineli ludzie, i byla to tragedia dla nich i ich bliskich, i to sie upamiętnia.
Też tak uważam ale wiemy co z tego zrobiono. I ja winię za to obie strony sporu politycznego. Nie zapytałem o samą katastrofę, by nie prowokować takich osób jak Delta do bezsensownych, ale zaciekłych dyskusji. Przez tyle lat każdy sobie wyrobił już własne zdanie i niech tak zostanie.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 13 kwietnia 2018, 18:32 - pt

Herbarion - no tak, masz rację - nie wiem, skąd mi się wziął ten 1989 - przepraszam, gapa ze mnie, że nie sprawdziłam :)
Spory polityczne były, są i będą, poróżniły przyjaciół i rodziny, dzielą naród. Cieszę się, że tu każdy ma prawo do własnego zdania, niezależnie od przekonań politycznych czy religijnych :)

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 15 kwietnia 2018, 12:32 - ndz

Otrzymana odpowiedź Patryka do pytania o pomnik smoleński:
Patryk pisze:Istotnie jest brzydki... Może nawet nie tyle brzydki, co nie widzę związku między schodami, a całą sytuacją. Oczywiście można to zinterpretować jako jakieś "schody do nieba" czy coś w tym rodzaju, ale idąc tym tokiem rozumowania, wszystko dałoby się obronić...

Myślę jednak, że generalnie jest to kwestia mało istotna i tylko media+partie sztucznie podnoszą znaczenie tego pomnika. Zastanówmy się lepiej, czy w ogóle pomniki jako takie mają jakikolwiek sens...

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lipca 2018, 17:11 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół