Łapówka/prezent

Spawy bieżące wzbudzające zainteresowanie społeczne.
malgana
medium Miliarion

Łapówka/prezent

Postautor: malgana » 28 maja 2018, 09:29 - pn

Wiecie, przychodzą takie dni, kiedy mam dylemat: generalnie łapówkarstwo jest karalne i naganne, ale co zrobić, gdy babcia przynosi łakocie i pomimo protestów zostawia je i ucieka? Gonić? Łatwo powiedzieć: nie przyjmować, ale jak nie przyjąć, gdy babcia ma łzy w oczach i widać, że to byłaby dla niej wielka przykrość. A z drugiej strony wiem, że to nie etyczne - stąd mój dylemat. To są czekolady, czekoladki, czasem kawa czy herbata, kwiaty...... Tłumaczymy, prosimy ale babcie i tak robią po swojemu. Dziś n.p. babcia powiedziała, że te czekoladki to nie dla mnie a dla mojej córki. Mówię, że moja córka ma słodycze, stać mnie na kupno a ona, że chcę dziecku odmówić a przecież ona (ta babcia) to tak z sympatii. Dodam może tylko, że kiedyś któraś z babć podsłuchała, jak rozmawiałam z koleżanką o chorobie mojej latorośli - ma SM. Czasami myślę, że one bardziej przejmują się tą chorobą niż ja. Oczywiście żartuję :)
Macie podobne sytuacje? Jak sobie radzicie?

majcik044
medium Miliarion

Re: Łapówka/prezent

Postautor: majcik044 » 28 maja 2018, 10:21 - pn

Cześć Malgano😊
Ja zmagam się z obdarowywaniem mojej córki praktycznie od poczatku jej życia. No dobrze, obdarowywanie niemowlęcia jest czymś oczywistym. Ale większa niunia, już tuptająca przy nodze mamy też zawsze coś dostawała,zresztą do tej pory dostaje. Od znajomej pani w kiosku lizaka, od sprzedawczyni w osiedlowym sklepie czekoladowego cukiera co jej się w łapinie nie mieści itp. Fajne to i miłe, ale raz. Co drugi dzień niekoniecznie. Tym bardziej , że jakby nie patrząc jestem też trochę osobą publiczną. Życzliwi ludzie nie skomentują, ale ci co mnie z jakiegoś powodu nie lubią będą burczeć pod nosem. Chciałabym się też w jakiś sposób zrewanżować za te "dary" a nie bardzo wiem jak i jest to dla mnie niezręczne.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 28 maja 2018, 10:43 - pn

No właśnie, niektórym trudno zrozumieć, że osoba obdarowana jest postawiona w niezręcznej sytuacji. To pewnie wina wychowania/tradycji komunistycznych - kiedyś trzebało dawać, żeby coś załatwić. Nie dociera, że to moja praca i tak robię to co robię. Nie trzeba mnie też motywować, bo lubię tę pracę, pracę z tymi ludźmi.
Ciebie Maiciku a raczej Twoją córcię obdarowują przez sympatię ale jak byś się czuła, gdyby na wezwaniu wszyscy obdarzali Cię czekoladkami za to, że przyjechałaś? To też Twoja praca. Ale odmów widząc, jak bardzo pacjentowi zależy Cię obdarować. Nie takie proste. I jeszcze gdy mówi np: tylko czekolada/czekoladki, kawa itd, itp.... Sprawisz z premedytacją przykrość? To pomyśli, że czekolada to dla Ciebie za mało. Herezja! Błędne koło. Łatwiej z ich rodzinami, z nimi sobie radzę i już wiedzą, że żadnych czekoladek. Tylko, że często te czekoladki wędrują do babci a potem gdzie? Odpowiedź oczywista :)

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 28 maja 2018, 12:09 - pn

Ooo masakra 😊 powiedz że nie jesz i nie pijesz, odżywiasz się energią słoneczną haha

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 28 maja 2018, 14:49 - pn

No właśnie wpadłam na pomysł i zaczęłam mówić, że jestem uczulona na czekoladę, dlatego teraz zostawiają mi "dla córci". Czasami jest to tak żenujące, że nie wiem czy płakać czy śmiać się. Niestety, wybieram drugą opcję: rozkładam ręce i i śmieję się a babcie są uszczęśliwione.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 28 maja 2018, 15:15 - pn

Anioł z ciebie. Ja bym w końcu wpadła w złość.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 28 maja 2018, 15:23 - pn

Nie wiem jak postępować przy powtarzających się takich sytuacjach.
Na pewno są krępujące. Może po prostu rozpakuj czekoladki, poczęstuj osobę od której dostałaś i wszystkich wokoło?

Nie wiem czy dobrze odczytałam - masz chore dziecko?

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 28 maja 2018, 16:44 - pn

Lulu - a wiesz, to dobry pomysł, następnym razem tak zrobię: rozczęstuję :) Że też ja wcześniej na to sama nie wpadłam! Ot, rozumek Kubusia Puchatka :D Tak, moja córka ma SM, ale ma dobrze dobraną terapię i od roku jest bez rzutów.
Majcik - często to słyszę - bez fałszywej skromności, ale ja rzeczywiście mam dużo cierpliwości w sobie :D Może nawet czasami za dużo - trudno mnie wyprowadzić z równowagi, co niektórych bardzo drażni ;) Nie uzewnętrzniam swoich negatywnych emocji bo uważam, że..... po co?:D

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 28 maja 2018, 18:40 - pn

Malgano, dobrze, że się wam tak udało z lekami. Pewnie nie jest łatwo pogodzić się z chorobą, ale jak ma się taką fajną mamę przy sobie jaka z pewnością jesteś, to na pewno dodaje sił😊

A co do tematu, to chyba czasem nie zdajemy sobie sprawy, że chcąc wyrazić swą wdzięczność wprawiamy tym innych w zakłopotanie.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 28 maja 2018, 19:31 - pn

Lulu, z lekami się udało ale ........... dużo by pisać. Jedno jest pewne: choroba zmienia bardzo.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 29 maja 2018, 07:46 - wt

Nawet sobie nie chce wyobrażać jak bardzo. Współczuję wam.
Pewnie gdy się zna diagnozę i zaakceptuje stan rzeczy jest troszkę lepiej

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 08:12 - wt

Dziękuję, ale inni mają gorzej, chorują terminalnie, bez nadziei. Ja pocieszam się, że to tylko - o ironio - SM. Basia jest teraz (od ponad roku)w fazie gniewu, trudno sobie z nią radzić, tym bardziej, że - znowu powtórzę: o ironio! - jestem psychologiem klinicznym. Do obcego psychologa iść nie chce a mnie każe nie psychologizować bo nie jest moją pacjentką. Ale.... już niedługo, mam nadzieję, ten gniew minie i przejdziemy do następnej fazy. Jestem taka, że staram się nie widzieć negatywów, to bardzo pomaga :)

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 29 maja 2018, 09:30 - wt

Basia ma szczęście że ma taką mamę. W głębi serca na pewno docenia.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 09:36 - wt

Dzięki Majeczko, chcę w to wierzyć :)

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 29 maja 2018, 09:51 - wt

Czytam to co piszesz o sobie, zwłaszcza o córce. Nie myśl, że ci co nie piszą to nie czytają, nie rozumieją, choć trochę. Mowa jest srebrem, złotem rozumienie.

PS Łapówka jest tam gdzie dający daje, bo chce coś skorzystać lub jest do tego zmuszany. Choć prawo pokrętnie na to patrzy. Przymyka oko na wielkie łapówy, a ściga drobne prezenty.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 11:15 - wt

Wielkie łapówki dotyczą ludzi na ogół "nietykalnych" to jak się im dobrać do skóry? :/

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 29 maja 2018, 11:55 - wt

Wniosek z tego, że ty nie tyle masz problem z drobnymi prezentami, ale stań się
wielką i nietykaną, a problem sam zniknie.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 12:05 - wt

A wiesz, to jest myśl! Problem w tym, że ostatnio chcę się zrobić mniejsza a nie większa = konflikt :)

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 29 maja 2018, 13:23 - wt

Nie mnie radzić czarownicy jak się zmniejszać, zwiększać czy znikać. Oczywiście jakbyś zdradziła jak można zniknąć z mieszkania, to niejeden mąż, a nawet pewnie i żona, byliby szczęśliwi. Znikanie z mieszkania z kubłem na śmieci do śmietnika, to się nie liczy.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 13:58 - wt

Wiesz jak to jest, szewc..... itd.......... Dla siebie całą moc wykorzystałam żeby być zawsze piękna, młoda i mądra, na doskonałą figurę i bogactwo zabrakło komarzych łapek

Chelia
sub Miliarion

Postautor: Chelia » 29 maja 2018, 17:03 - wt

Ja muszę powiedzieć, że od zawsze mam problem z dawaniem i braniem łapówki i w związku z tym tak lawiruję i radzę sobie w życiu by te czynności w jak najmniejszym stopniu mnie dotyczyły. Jednak w życiu bywają sytuacje, że ktoś jest wdzięczny czasem nawet tylko za dobrą radę czy troskę i chciałby podziękować czymś od siebie.
Mieliśmy kiedyś taką sytuację gdy zakładali nam na ulicy kanalizację. Cała ulica wiedziała, że jak przyjdzie do odbioru instalacji na posesji, którą robił każdy sam to gdy ten co podpisywał odbiór dostanie stówke to przymknie oko na wszystko co niezgodne z zaleceniami . Byle przy samej ulicy parametry instalacji się zgadzały. I tu obie strony były zadowolone mimo tego wydatku:D

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 29 maja 2018, 18:54 - wt

:D A ja nie mam problemu z dawaniem, bo po prostu nie potrafię. T.zn. może bym potrafiła, ale nigdy nie mogłam się zdobyć na odwagę i pozbyć wstydu. Ale, przede wszystkim uważam, że.... dlaczego mam dawać łapówkę za coś za co ktoś bierze pensję? To nie w moim stylu.
Z drugiej strony rozumiem sytuację w jakiej była Chelia w związku z odbiorem kanalizacji, sama byłam w podobnej przy budowie domu ale tym już zajął się mąż. Niby to nie były "regularne" łapóweczki ale płacił więcej niż było w umowie naszemu kierbudowi za niezauważenie pewnych zmian nie uwzględnionych w projekcie.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lipca 2018, 17:14 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół