Katedra Notre Dame

Spawy bieżące wzbudzające zainteresowanie społeczne.
Beryl
magis Centurion
Posty: 184
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 11:26 - wt

Katedra Notre Dame

Postautor: Beryl » 17 kwietnia 2019, 12:45 - śr

Przy okazji pożaru katedry Notre Dame dowiedzieliśmy się jak Francuzi dbają o swoje zabytki.
Remont nie przeprowadzany od 200 lat, opłakany stan techniczny katedry, ekipa remontowa która podobno zaprószyła ogień. Trudno uwierzyć, że byli w niej fachowcy znający się na swojej pracy. Ogień o siódmej wieczór? Dziwna godzina żeby prowadzić remont dachu. Nocne remonty to chyba domena drogowców (oczywiście nie polskich) gdy trzeba zamykać ruch. Może w Paryżu jeżdżą po dachach? Chyba był taki film „Pod dachami Paryża” to może tam jest wyjaśnienie tajemnicy paryskich dachów? Czy można wykluczyć celowe podpalenie by wzruszyć miliony ludzi – wzruszenie wymierne w euro? Wydaje się to nieprawdopodobne, ale w dzisiejszym świecie gdzie wszystko jest możliwe nie można tego wykluczyć.

Anna
sub Miliarion
Posty: 848
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 17:29 - wt

Re: Katedra Notre Dame

Postautor: Anna » 17 kwietnia 2019, 18:45 - śr

Bardzo trafne i niestety prawdziwe są twoje spostrzeżenia Berylu. Dorzucę jeszcze taką może mało popularną dziś myśl, że bogate kraje, tzw. "bastiony Zachodu" czyli symbole tego, co najlepsze mają dawno wyrobioną opinię. Mówiło się swego czasu "Francja - elegancja", "paryska figura" itp. a wszystko symbolizowało to, co najlepsze: klasa, jakość, styl, wygląd. Najwyższy poziom. Już nie trzeba było starać się o podtrzymanie takiej nieskazitelnej opinii. Była i już. Normalne. A tu ostatnio słyszymy o strajkach i zamieszkach ulicznych, bo coś się ludziom nie podoba...np. to, że 75% swoich pensji trzeba oddać państwu..., okazuje się, że Paryż - stolica światowej mody, stylu i urody jest miastem brudnym, a już do metra lepiej nie zaglądać...i wiele innych "dziwnych" rzeczy..., których ukoronowaniem jest spowodowanie przez samych Francuzów pożaru takiego reliktu kultury! Ciekawa jestem czy, gdyby nie ta katastrofa to dowiedzielibyśmy się o tych karygodnych zaniedbaniach z zamierzchłej przeszłości? Sądzę, że nie. Zapewne trwałaby jeszcze nie jedna legenda... Słowem: wizerunek wspaniałej Francji, przynajmniej dla mnie upadł, i to w każdym calu. Nie pielęgnujmy zatem mitów, skoro gołym okiem widać, że się walą jak domek z kart.

wrobel90
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwietnia 2019, 11:29 - ndz

Re: Katedra Notre Dame

Postautor: wrobel90 » 22 kwietnia 2019, 12:52 - pn

Na szczęście nie spaliła się cała.

kymen
Site Admin
Posty: 821
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 10:25 - wt

Re: Katedra Notre Dame

Postautor: kymen » 22 kwietnia 2019, 12:59 - pn

Pewnie tylko dlatego, że cała nie była drewniana.


meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość