Pod waszą obronę oddaję się cały

Tematy dotyczące spraw przeszłych.
Beryl
medium Dekurion

Pod waszą obronę oddaję się cały

Postautor: Beryl » 28 sty 2018, 21:29

Niedawno mogliśmy obejrzeć debatę sejmową poświęconą kilkunastu chłopakom wznoszącym okrzyki faszystowskie, gdzieś w lesie. Jak mogliśmy się dowiedzieć ujawnione wydarzenie miało miejsce kilka miesięcy wcześniej. Nie wiadomo dlaczego dziennikarze nie ujawnili tego. Obecny szum medialny udzielił się posłom wszystkich ugrupowań. Grzmieli z mównicy z zawziętością i charyzmą godną obrońców polskich z 1939 roku. Cały naród może czuć się bezpiecznie mając takich obrońców. Pojawia się tylko pytanie, cóż to za zagrożenie się do nas zbliża? Kilkunastu młodych ludzi, świętujących urodziny Hitlera? Zakaz promowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych ma nas chronić przed powtórzeniem się sytuacji z III Rzeszy ale czy grupka dziwaków jest takim zagrożeniem? Czy są w stanie zyskać poparcie dużych grup społecznych? Chyba każdy rozsądnie myślący człowiek widzi, że takie działania nie mają szans na zyskanie szerokiego poparcia. Powstanie ruchu faszystowskiego i dojście Hitlera do władzy miały miejsce w innej rzeczywistości, w innych czasach i przy innej świadomości społecznej. Dlatego słuchając posłów w czasie debaty nie czułem się szczególnie chroniony wspaniałą patriotyczną postawą posłów ale raczej rozbawiony myślą co by się stało z tą grupą wspaniałych obrońców, gdyby na sali pojawił się choć jeden faszysta z tamtych czasów. Czy odbyłby się klasyczny szturm na drzwi? A wielki kurz zasłonił uciekających w kuluary? Panie Boże chroń mnie od takich obrońców, przed wrogami obronię się sam.
Temat może powinno się umieścić w dziale „Tu i teraz” ale pomyślałem, że dotyczy historii i pewnie będzie co pewien czas powracał, bo pokazywanie Polski jako miejsca gdzie rodzi się neofaszyzm staje się coraz bardziej popularne. A przedstawianie się posłów jako obrońców w sprawach bulwersujących ale mało istotnych staje się ich chlebem powszednim. To taki świetny temat zastępczy, byle dalej utrzymać się w sejmie. Klasyczne bicie piany. Sprawa nadawała się do uchwały sejmowej potępiającej takie zachowania i zapytania poselskiego do służb o skalę i sposób kontroli takich zachowań przez odpowiednie służby do tego powołane.

lulu
Dekurion

Re: Pod waszą obronę oddaję się cały

Postautor: lulu » 13 lut 2018, 14:48

Może jest tak, że złe rzeczy trzeba niszczyć w zarodku, póki małe?
Historia kołem sie toczy.
Anne Applebaum w Gułagu pisze, że ni napisała tej książki by do takiej tragedii nie doszło ponownie,gdyż z ponownie do tego dojść musi.
Gdyż totalitarne ideologie znajdują i znajdować będą zainteresowanie u ludzi.
Idąc takiem tokiem rozumowania- może warto robić dużo hałasu gdy, pojawia się choćby iskra, zarzewie takiego totalitaryzmu?

Beryl
medium Dekurion

Postautor: Beryl » 13 lut 2018, 23:06

Lulu to była mała grupka na prywatnym terenie. Błędne jest myślenie, że Hitler też zaczynał od małej grupy. Wzrost nastrojów lewicowych w Niemczech i obawa przed scenariuszem rosyjskim z 1917 roku, skłonił elity do poparcia ruchów alternatywnych. W tym i tego na którego czele stanął Hitler. Specjalnie przeszkolony do wystąpień publicznych itd. Uważano, że zrobi czarną robotę jako kanclerz, a będzie go można trzymać na smyczy. Hitler nie był przypadkiem, który urwał się ze smyczy ale był planem elit ą ze się urwał to fakt.
Niech sobie ta nasza grupa neofaszystów spotyka się prywatnie. Nie oznacza to, że mają prawo do takiej manifestacji w miejscach publicznych. Do niszczenia mienia, bicia lub zastraszania kogoś. Rozpowszechniania idei faszystowskich. Na takie działania są inne paragrafy. A krzyczeć w lesie, dla mnie sobie mogą.Byle zwierząt nie straszyli. Będą tylko śmiesznym folklorem.

Herbarion
medium Dekurion

Postautor: Herbarion » 14 lut 2018, 12:23

Dla mnie faszyzm jest faszyzm. Trzeba go tępić stanowczo. Tak w Polsce jak i wszędzie gdzie się pojawi. Nie można sobie pozwolić, by historia się powtórzyła.

lulu
Dekurion

Postautor: lulu » 14 lut 2018, 13:42

Faszyzm narodził się przed wojną.
Już wiemy, czym jest.
Ile pochłonął ludzkich istnień.
Myślę, że w kraju takim jak nasz, tak strasznie wojną doświadczonego, nie ma żadnego przyzwolenia na jakiekolwiek propagujące go zachowania.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół