Kobiety warte pamiętania

Tematy dotyczące spraw przeszłych.
Beryl
Centurion

Kobiety warte pamiętania

Postautor: Beryl » 08 marca 2018, 08:52 - czw

Dziś ósmy marca dołączając się do życzeń przyszedł mi do głowy pomysł na ten temat o kobietach. Wiele w historii jest kobiet których życie warto przybliżyć. Nie chodzi mi o wypisywanie całych życiorysów ale o właśnie przybliżenie tych postaci. Chyba 8 marca jest najlepszym dniem na rozpoczęcie tego tematu. Dla mnie taka postacią jest Catherine Freeman lekkoatletka pochodzenia aborygeńskiego. Ale o niej w następnym poscie.
Ostatnio zmieniony 08 marca 2018, 11:08 - czw przez Beryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Beryl
Centurion

Re: Kobiety warte pamiętania

Postautor: Beryl » 08 marca 2018, 09:36 - czw

Catherine Astrid Salome Freeman
ur. 16 lutego 1973 w Mackay – australijska lekkoatletka pochodzenia aborygeńskiego.
Z wstydliwego faktu bycia aborygenką człowiekiem drugiej kategorii zrobiła coś z czego można być dumnym. Jest uważana za wzór do naśladowania dla innych Aborygenów. Jest symbolem pojednania ludności rdzennej z ludnością europejską (australijską) i nadejścia lepszych czasów dla Aborygenów. Wybrana została Młodym Australijczykiem Roku w 1990 i Australijczykiem Roku w 1998. Zapalała znicz olimpijski w czasie olimpiady w Sydney w 2000r.
Do największych jej sukcesów sportowych należy zaliczyć dwukrotne mistrzostwo świata (w 1997 i 1999) oraz 2 medale olimpijskie: srebrny w 1996 i złoty w 2000.
W 1994 roku podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów wywołała dużo kontrowersji. Po zwycięstwie machała flagą aborygeńską i australijską. Freeman zachowała się podobnie podczas Igrzysk w Sydney w 2000, mimo iż takie praktyki są zakazane podczas igrzysk, jednak nie wywołało to kontrowersji.

Freeman przyznała, że jej babka została odsunięta od jej rodziców w ramach inżynierii społecznej, gdyż była autochtoniczna. Freeman sama uważa się za rdzenną Aborygenkę, przez większość społeczeństwa uważana jednak za "półaborygenkę".

Aborygeni (łac. Aborigines, od ab origine – „od początku”, czyli „ci, którzy byli tu od początku”) – rdzenni mieszkańcy Australii. Przybyli do Australii około 40–65 tys. lat temu prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji. Prowadzili koczowniczy tryb życia. Byli uzależnieni od otaczającego ich środowiska i bardzo z nim związani. Do ich podstawowych zajęć należały: łowiectwo i zbieractwo, a w rejonach nadbrzeżnych także rybołówstwo. W 1770 roku, gdy James Cook dotarł do Australii, istniało od ponad 500 do 600 plemion aborygeńskich używających co najmniej 500 języków. Obecnie Aborygeni zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary Australii Zachodniej, Queensland i Terytorium Północnego. Liczna populacja Aborygenów zamieszkuje także uboższe przedmieścia w wielkich australijskich miastach. U progu kolonizacji europejskiej populacja Aborygenów liczyła prawdopodobnie 750–780 tysięcy osób (inne źródła szacują tę liczbę na 300–400 tysięcy). Na początku XIX wieku istniało około 600 plemion. Każde z nich miało własną nazwę, język lub dialekt, zwyczaje i władało oddzielnym terytorium. Jednak osadnicy z Europy zaczęli ich wypierać z żyznych terenów w głąb kontynentu. W latach 1894–97 miał miejsce zbrojny bunt Aborygenów, któremu przewodził Jandamarra. Przez ponad 100 lat ludność ta ginęła wskutek konfliktów z białymi osadnikami, z powodu braku pożywienia i nieznanych chorób, co spowodowało, że na początku XX wieku uznano ich za lud wymierający. Ich liczba katastrofalnie spadała aż do lat 30. XX wieku, kiedy ich liczbę oceniano tylko na 67 tysięcy (1933). Rządy Australii aż do połowy lat 60. XX wieku stosowały wobec Aborygenów politykę przymusowej asymilacji i dopiero wtedy wykreślono ich z oficjalnej Księgi Flory i Fauny (uznając ich za ludzi i przyznając im prawa obywatelskie) tego kraju i przyjęto zasadę asymilacji dobrowolnej. Dopiero od 1984 mają pełnię praw wyborczych. Wśród Aborygenów występuje większe bezrobocie i alkoholizm, niż wśród pozostałej części ludności. Obecnie ich liczba ponownie maleje, a całą populację szacuje się na ok. 220 tys. osób.
13 lutego 2008 premier Australii wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. skradzionego pokolenia.

na podstawie materiałów z Wikipendii

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 08 marca 2018, 09:52 - czw

Beryl, wiem, że chciałeś o Boznańskiej, ale jednak będzie o kimś innym.

Nadwrażliwa, ciężko chora, odeszła młodo.
Jej walka o życie, o serce obecna w jej poezji dodaje jej prawdziwości. Miesza normalne problemy z delikatnym światem poezji.
Jej liryki, erotyki należą do najczulszych.
Zmysłowe wiersze wskazywałyby, że w życiu prywatnym była nasączona miłością.
Jej biografka twierdzi, że cechowała ją złośliwość, egocentryzm, upartość. Że wcale nie była taka słodka( która z nas jest😋)
Nie przeszkadzało to mężczyznom w kochaniu jej, chociaż różne to były miłości.
Jedna najbardziej licząca znalazła swoje miejsce w ,, opowieści dla przyjaciela".

Co do niej pisał przyjaciel?:
,,A tobie nie należy się nic ode mnie, dlatego na razie masz wszystko"

Poświatowska 💗

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 08 marca 2018, 20:07 - czw

Lulu, wy kobiety jesteście niesamowite. Tym razem pochwalę moją Anię. Przeczytałem ten temat, całkiem ciekawie Beryl go wymyślił. Czytając twój post do końca myślałem o kogo chodzi i nie wymyśliłem. Gdy przyszła Ania z pracy przeczytałem jej na głos, nie widziała ekranu, po dwóch linijkach słuchania od razu wypaliła, że to Halina Poświatowska. Aż mnie zatkało. Przecież opis był dość ogólny na początku, mógł pasować do wielu kobiet. Pytanie: to wy macie naprawdę jakiś szósty zmysł? Czy to tylko tak dziś z okazji święta?

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 08 marca 2018, 21:23 - czw

Iryd
To prostsze niż myślisz, twoja Ania widocznie lubi Poświatowską. Wtedy nie sposób jej nie rozpoznać, prawda Aniu?

Żebyś nie był pokrzywdzony, to teraz kobieta niezwykła którą ty rozpoznasz po pierwszych linijkach:
Włoska, bezkompromisowa, prowokacyjna , nieżyjącą już dziennikarka. Przeprowadzała wywiady z największymi tego świata, m.in.z naszym Wałęsą w 1981r. Żałowała tego wywiadu, bo nagiela swoje zasady i nie przedstawiła go takiego jakiego go widziała, czyli próżnego ignoranta, żeby nie zaszkodzić Solidarności.
Znana z niechęci , z ostrej krytyki , islamu. Ostrzegała przez wpuszczaniem muzułmanów do Europy.
Wśród wielu reportaży, artykułów napisała też niezwykle poruszająca książkę ,,list do nienarodzonego dziecka"

Oriana Fallaci

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 08 marca 2018, 21:29 - czw

Niewątpliwie kobietą wartą pamiętania jest Laskarina Mpumpulina (Bubulina) kto o niej słyszał? Pewnie nikt a to bardzo ciekawa postać. To taka grecka Emilia Plater. Brała udział w walkach o wyzwolenie Grecji spod okupacji osmańskiej. Po śmierci męża odziedziczyła ogromny majątek. Z własnej kieszeni utrzymywała powstańców i budowała statki wojenne. Turcy chcieli skonfiskować jej majątek ale ona ubłagała matkę sułtana i zostawili ją w spokoju. Należała do tajnej organizacji Filiki Eteria. Dowodząc statkiem zdobyła twierdzę Nafplion i Monemvasia. Po zdobyciu niepodległości wróciła na Spetses gdzie wcześniej mieszkała z mężem. Zginęła w wyniku sprzeczki sąsiedzkiej.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 09 marca 2018, 20:13 - pt

Majcik nigdy nie słyszałem o tej greczynce. Fajnie że o niej napisałaś
lulu pisze:
08 marca 2018, 21:23 - czw
to teraz kobieta niezwykła którą ty rozpoznasz po pierwszych linijkach:
Oriana Fallaci
Masz rację łatwo było mi ją rozpoznać. Mam do niej żal gdy się przyznała, że nie wiedziała jak opisać Wałęsę i pominęła, że wydał jej się bufonem. I mamy od lat jego legendę. A mogła być Walentynowicz, która na to zasługiwała. Dobrze, że można przypomnieć niektóre postacie z historii. Ty jesteś Lulu taka myszka książkowa, to mam nadzieję, że jeszcze nam napiszesz o innych kobietach. Tylko nie chodź do lodówki, bo tam grasuje inna Mycha, a w szafie też łazi i chyba gra.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 11 marca 2018, 09:40 - ndz

A teraz kobieta niezwykła, którą Beryl odgadnie po pierwszym zdaniu, chociaz niekoniecznie po następnych:

Dwukrotna laureatka nagrody Nobla i pierwsza kobieta uhonorowana tym odznaczeniem. I już wiesz.😊
W podróż poślubną z mężem Piotrem wybrała się na rowerach, przyjaźniła się z Einsteinem, była bohaterką skandalu obyczajowego, o jej czesc toczono pojedynek, jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła prawo jazdy.
Jej ciało pochowano w ołowianej trumnie.

Maria Skłodowska- Curie

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 11 marca 2018, 16:39 - ndz

Myszka, teraz kobieta warta pamiętania dla ciebie.
Pierwotnie miała być Matka Teresa, pasuje idealnie, ale już była.
Więc będzie ktoś inny:

Najsłynniejsza Pierwsza Dama.
Piękna kobieta, zawróciła w głowie niejednemu. Wyszła za Juana Perona.
Chyba wystarczą jej słowa:
,,Ciągle potrzebuję waszej miłości. Kocham was i mam nadzieję, że wy mnie też kochacie. Jestem tylko prostą kobietą, jedną z was. Chcę służyć wam do końca mych dni. Jeśli popełniłam jakieś grzechy w życiu to płacę za to sowicie, ucałowałam wielu chorych na gruźlicę mając nadzieję, że Bóg nie ześle mi takiego bólu. Robiłam to dla biednych. Ale Bóg zesłał mi cierpienie, za duże dla mnie. Ale skoro taka jest jego wola, muszę się z tym pogodzić. Kocham was, zabierałam kosztowności bogatym i rozdawałam wam, któregoś dnia odziedziczycie wszystko. Chcę, by napisano o mnie: była kiedyś kobieta, obok Perona, kobieta która tchnęła go nadzieją i unaoczniła potrzeby ludzi biednych. Jej imię było Evita”.

Maria Eva Duarte - Evita Peron

Myszka1
tribus Centurion

Postautor: Myszka1 » 11 marca 2018, 23:36 - ndz

Lilu zaraz mi sie nasuwa mysl piosenka ktora bardzo lubie slichac , widzisz ja mam odpiedz w inny sposob:)))
https://youtu.be/MEMUsC8ppU0

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 12 marca 2018, 08:40 - pn

Jakżeby inaczej.jest kobieta, jest film, jest i piosenka

Myszka1
tribus Centurion

Postautor: Myszka1 » 12 marca 2018, 08:43 - pn

Lulu ogladalas ten film .
Nawet nie.musze pytac bo wiem ze go ogladas

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 12 marca 2018, 09:03 - pn

Nie, nie oglądałam.
Jakoś mnie nie zainteresowała Evita

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 16 marca 2018, 07:40 - pt

Może trzeba założyć nowy temat ,,kobiety warte Opamiętania"?

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 16 marca 2018, 07:42 - pt

lulu pisze:
16 marca 2018, 07:40 - pt
Może trzeba założyć nowy temat ,,kobiety warte Opamiętania"?
Jestem za!

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 16 marca 2018, 07:54 - pt

Po twoim wpisie o tym co ci powiedziała może lepszy byłby ,,kobiety niewarte pamiętania"?

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 16 marca 2018, 08:02 - pt

A pies ją drapał! Tylko niech kiedyś przypadkiem nie spotka mnie na ulicy.

Beryl
Centurion

Postautor: Beryl » 16 marca 2018, 17:54 - pt

O kobietach niewartych pamiętania staram się szybko zapomnieć. Liczą się tylko te warte, co potrafiły coś zmienić, czasem poświęcić się dla sprawy. Wiele kobiet wspomagało mężczyzn w ich działaniach. Bez ich wsparcia nie byłoby sukcesów panów. Do historii przechodzą oni, a niezbędna pomoc partnerek ginie w mroku zapomnienia.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 16 marca 2018, 19:21 - pt

Na przykład żona Beksińskiego?

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 13 lipca 2018, 23:07 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół