Pokora

Miejsce gdzie można przedstawić własna opinię lub pogląd na jakąś sprawę.
Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Re: Pokora

Postautor: Chelia » 07 kwietnia 2018, 11:56 - sob

Super wywody:)
A popatrzcie jak w jednym zdaniu temat pokory ujął Papież Franciszek:
„Pokora i delikatność nie są cnotami słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, aby czuć się ważnymi“

Beryl
tribus Dekurion

Postautor: Beryl » 07 kwietnia 2018, 18:50 - sob

Chelia pisze:
07 kwietnia 2018, 11:56 - sob
A popatrzcie jak w jednym zdaniu temat pokory ujął Papież Franciszek:„Pokora i delikatność nie są cnotami słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, aby czuć się ważnymi“
Nie słyszałem tych słów, ale wydają mi się dziwne. Czyżby papież chciał powiedzieć, że cnota pokory jest niedostępna dla ludzi słabych? To przeczy katolickiej definicji tej cnoty.
„Pokora to cnota, która polega na uniżeniu człowieka przed Bogiem i otwartości na Jego działanie. Opiera się na uznaniu, że Bóg jest wszystkim oraz, że od Niego pochodzi wszelkie dobro, a człowiek sam z siebie nic nie może. W tym świetle to co ludzkie jawi się jako nędza i niemoc. Człowiek pokorny rozważa swoją słabość i wielkość Pana; zdaje sobie sprawę ze swojej grzeszności.”
Jezus w pokorze dał się ukrzyżować. Gdyby chciał pokazać siłą zniszczyłby swoich wrogów. Przyszedł na ziemię dla słabych i pokrzywdzonych. Ci inni, bogaci, silni, ludzie sukcesu, mają duży problem z dostaniem się do nieba. Nic w katolicyzmie nie mówi, że mamy stawać się silnymi. Czyżby papież zmieniał kanony wiary? Fakt, kościół, a zwłaszcza jego hierarchowie mają duży problem z cnotą pokory.

Awatar użytkownika
Chelia
medium Miliarion

Postautor: Chelia » 07 kwietnia 2018, 20:51 - sob

Beryl:) ja myślę, że papież tak powiedział dlatego, że powiedział to do wszystkich ludzi. I bardzo dobrze. Bo do wybranych przemawia ksiądz w każdej parafii. A wiadomo, że nie każdy chodzi do kościoła.

Beryl
tribus Dekurion

Postautor: Beryl » 08 kwietnia 2018, 10:24 - ndz

Chelia
Ciekawe spostrzeżenie, choć trzeba by przyjąć, że Kościół ma inną prawdę dla katolików, a inną dla niechodzących do kościoła. Chyba raczej papież nie jest specjalistą od teologii jak Ratzinger. Zdarza mu się powiedzieć rzeczy, które choć się podobają, wywołują konsternację u osób związanych z religią w sposób bardziej ideologiczny, niż popularny.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 08 kwietnia 2018, 11:14 - ndz

Pokora o której mówi papież jest pokorą w ujęciu religijnym. Pokora wobec Boga? Dla osoby niewierzącej w istnienie Boga, pokora wobec niego jest pozbawiona sensu. Pokora ujęta w innych aspektach, wcześniej przeze mnie wspominanych, niesie pewną wartość dla wszystkich ludzi. Choć korzyści jakie z niej wynikają nie są proste do dostrzeżenia. Jest pośrednim etapem w pracy nad sobą, a dopiera zmiana w wyniku pracy ma przynieś nam korzyści w życiu. Papież, choć nieprecyzyjnie, chce zwrócić na to uwagę. Nie chce pogłębiać przekonania, że pokora jest pochodną słabości. Stara się ją skojarzyć z silnym człowiekiem. Milczeniem pomija źródło jej siły. Dla osoby wierzącej będzie to Bóg, a jemu pozostaje tylko posłuszeństwo wobec Boga, by osiągnąć radość i pokój, bo to jest końcowym celem cnoty pokory w religii. Zaś dla osoby świecko traktującej pokorę, w nieteologiczny sposób, jest ona pewnym stanem świadomości, wymagającym dalszej pracy w jej właściwym stosowaniu, dla osiągnięcia własnego zadowolenia. Pewnie trochę innego zadowolenia dla każdego człowieka.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 08 kwietnia 2018, 11:37 - ndz

W efekcie tej dyskusji mialam troche przemyslen nt pokory wobec innego czlowieka, i Ty sie kymenku, do tego troche przyczyniles swoim wpisem poprzednim. Pokora wobec innego czlowieka, od ktorego nie jestesmy zalezni, tak, nad tym warto sie zastanawic.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 kwietnia 2018, 08:13 - pn

Co do pokory, to jest taki jezuicki żart ,, pokora to bardzo cenna i rzadka cnota, ale ja na szczęście ją mam''.

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 09 kwietnia 2018, 16:51 - pn

lulu pisze:
09 kwietnia 2018, 08:13 - pn
(...)
Niby żart ale sporo w nim prawdy o własnych zaletach najczęściej ludzie sami mówią.

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 24 kwietnia 2018, 14:45 - wt

Otrzymana odpowiedź od Divagor
Divagor pisze: Pycha to z definicji kłamstwo o sobie, a pokora- prawda. Paradoksalnie mówienie, że jest się śmieciem, gdy jest się kimś wartościowym to objaw pychy. Jest też coś takiego, że gdy człowiek czuje się słabym w "byciu dobrym", to wyolbrzymia to jakie jest beznadziejny, by chociaż w tym przodować i mieć się czym chwalić. Sam taki byłem (lub jestem). Pozdrawiam! +

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 25 kwietnia 2018, 15:42 - śr

Pewnie taka pozorna pokora czy przewrotna skromność jest chęcią zwrócenia na siebie uwagi bliższego lub dalszego otoczenia. Czasem wołania o pomoc, wyrazem jakichś kompleksów, stresów. Bywa też chęcią sprawdzenia jak odbierają mnie inni w celu poznania ich lub jednej konkretnej osoby, np takiej, na której mi zależy. Jest to najczęściej jednak podejście egocentryczne. Może wynikać z niezaspokojenia pewnych potrzeb. W każdym razie najważniejszy jestem "ja". Rzecz jasna, trudno jest żyć w oderwaniu od siebie, ale łatwo wpaść w drugą skrajność. Świat zewnętrzny lansuje postawę "brawo ja", więc łatwo ulec sugestii przy braku głębszych refleksji.

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lipca 2018, 18:10 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół