Pokora

Miejsce gdzie można przedstawić własna opinię lub pogląd na jakąś sprawę.
Abenita
tribus Centurion

Re: Pokora

Postautor: Abenita » 08 kwietnia 2018, 11:37 - ndz

W efekcie tej dyskusji mialam troche przemyslen nt pokory wobec innego czlowieka, i Ty sie kymenku, do tego troche przyczyniles swoim wpisem poprzednim. Pokora wobec innego czlowieka, od ktorego nie jestesmy zalezni, tak, nad tym warto sie zastanawic.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 kwietnia 2018, 08:13 - pn

Co do pokory, to jest taki jezuicki żart ,, pokora to bardzo cenna i rzadka cnota, ale ja na szczęście ją mam''.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 09 kwietnia 2018, 16:51 - pn

lulu pisze:
09 kwietnia 2018, 08:13 - pn
(...)
Niby żart ale sporo w nim prawdy o własnych zaletach najczęściej ludzie sami mówią.

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 24 kwietnia 2018, 14:45 - wt

Otrzymana odpowiedź od Divagor
Divagor pisze: Pycha to z definicji kłamstwo o sobie, a pokora- prawda. Paradoksalnie mówienie, że jest się śmieciem, gdy jest się kimś wartościowym to objaw pychy. Jest też coś takiego, że gdy człowiek czuje się słabym w "byciu dobrym", to wyolbrzymia to jakie jest beznadziejny, by chociaż w tym przodować i mieć się czym chwalić. Sam taki byłem (lub jestem). Pozdrawiam! +

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 25 kwietnia 2018, 15:42 - śr

Pewnie taka pozorna pokora czy przewrotna skromność jest chęcią zwrócenia na siebie uwagi bliższego lub dalszego otoczenia. Czasem wołania o pomoc, wyrazem jakichś kompleksów, stresów. Bywa też chęcią sprawdzenia jak odbierają mnie inni w celu poznania ich lub jednej konkretnej osoby, np takiej, na której mi zależy. Jest to najczęściej jednak podejście egocentryczne. Może wynikać z niezaspokojenia pewnych potrzeb. W każdym razie najważniejszy jestem "ja". Rzecz jasna, trudno jest żyć w oderwaniu od siebie, ale łatwo wpaść w drugą skrajność. Świat zewnętrzny lansuje postawę "brawo ja", więc łatwo ulec sugestii przy braku głębszych refleksji.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół