Demokracja to dla mnie?

Miejsce gdzie można przedstawić własna opinię lub pogląd na jakąś sprawę.
Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Demokracja to dla mnie?

Postautor: Iryd » 10 stycznia 2018, 21:55 - śr

Demokracja to dla mnie:
Rządy większości – to oczywiste
Z poszanowaniem zdania mniejszości – często dodawane
Tylko w sprawach koniecznych do uregulowania – nie spotykam.

Jak ty rozumiesz demokrację? Czy współczesny, cywilizowany świat jest w większości demokratyczny?

lulu
sub Miliarion

Re: Demokracja to dla mnie?

Postautor: lulu » 13 lutego 2018, 14:54 - wt

Demokracja daje tron temu, kto potrafi omamić większa niz przeciwnik mas wyborców - Łysiak

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lutego 2018, 22:42 - wt

Witaj Lulu.
Fajnie, że tu przyszłaś pamiętaj to forum jest również twoje.

Taka jest właśnie demokracja w praktyce. Coś co wielu się nie podoba. Stwierdzenie, że jest niedobrym ustrojem ale nikt nie wymyślił lepszego to czyste mydlenie oczu. Można bardzo dużo wymyślić zmian w demokracji. Zmienić jej zasady, a czy będziemy to nazywać dalej demokracją czy zmienimy nazwie to bez znaczenia. Myślę, że nam się wmawia, że tam musi być i nic nie można poradzić.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 14 lutego 2018, 13:45 - śr

Może monarchia?
Pamiętam, że chyba Grzegorz Braun, niegdysiejszy kandydat na prezydenta z niewielkim poparciem, nazywał siebie monarchistą i przedstawiał zalety tego systemu władzy.

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 17 lutego 2018, 20:31 - sob

Jestem zwolennikiem demokracji ale monarchia ma pewien sens. W wielu instytucjach i firmach decyduje jeden szef i działają. Tylko ten szef musi być kompetentny, racjonalny i obiektywny, a władza przeważnie wypacza. Była taka partia monarchistyczna. Chyba dziś to jednak przeżytek. W krajach w których jest to raczej tradycja i korzyści turystyczne. Ślub następcy itp. Tylko jak zrobić Lulu żeby ta demokracja stała się bardziej "fajna" dla ludzi. I nie wiem czy powinna być powszechna. Nie wiem czy żeby brać udział w wyborach nie powinno się jakoś wykazać zainteresowaniem sprawami społecznymi i jakąś wiedzą. Tylko nie wiem jakby to miało być? Lub ciekawa formy wyborów są bodajże w Australii gdzie nie liczy się, że każdy ma jeden głos. Trochę to systemy skomplikowane do liczenia ale w dobie komputerów nie są niemożliwe.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 18 lutego 2018, 14:38 - ndz

W demokracji głosy ludzi wykształconych, ludzi rozsądnych i ludzi uczciwych liczą się tak samo jak głosy analfabetów, łotrów i prostytutek.
To z Łysiaka.
Cóż, w kraju glosuja ci, którzy w nim żyją. W końcu to demokracja. Nie uważam, żeby nie mieli prawa do glosu tylko dlatego,że są niewykształceni. Juz nieraz mądrość prostych ludzi wprawiła mnie w osłupienie.

Awatar użytkownika
malgana
alterum Centurion

Postautor: malgana » 03 czerwca 2018, 12:56 - ndz

Nie zajmuję się polityką, tym bardziej politykowaniem, ale mieszkam tu, w tym kraju i trudno nie zauważyć, że.... delikatnie, bardzo delikatnie mówiąc dobrze nie jest.
Myślę, że Polska nie dorosła do demokracji. Każda partia, która staje na czele władzy dba przede wszystkim o siebie na zasadzie grabi, które grabią tylko do siebie. Obiecują przed, po niewiele robią. Często jest to efektem blokowania przez partie przeciwne, ale czy właśnie tak ma być? Wszyscy twierdzą, że zależy im na dobru społeczeństwa, dobru tych maluczkich dopóki nie dotrą na szczyt. Później zapominają, ważniejsze są utarczki z przeciwnikami, przygotowanie sobie przyszłości, rozliczenie się z tymi, którzy ich popierali za taką czy inną ustawę w sejmie czy senacie lub ciepłą posadkę dla roziny.
Polityka jest największą pros....tką na świecie: kto da więcej?.
Z przykrością muszę stwierdzić, że czasami myślę, że przydał by się ktoś, kto wziąłby naszych polityków w karby (żeby nie powiedzieć: za mordę) i zrobił z nimi wszystkimi porządek. Tylko kto i jak? Niestety, historia uczy nas, że tacy też nie spełnili pokładanych w nich nadziei dążąc do władzy nie tylko we własnym kraju ale na świecie.
Jedno jest pewne: nie ma władzy idealnej, zwłaszcza dla tak biednego kraju jak Polska. W krajach skandynawskich socjal chyba jest najlepszy, ale to inna bajka.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 04 czerwca 2018, 09:25 - pn

Prawdziwa demokracja w Polsce jest mloda, - lata niewoli zrobily swoje. Wiec mysle, ze wszyscy uczymy sie demokracji, jak z niej korzystac, a to wcale nie takie proste, np nie stosowac zasady, "jak Kali ukrasc krowe to dobrze, jak Kalemu - to juz nie". Mysle, ze zrozumiec te proste zaleznosci to juz polowa sukcesu dobrej demokracji :)

Anglik

Postautor: Anglik » 01 lipca 2018, 07:59 - ndz

Nie darzę polskich polityków żadną sympatią, niezależnie od opcji politycznej. Niemniej jednak zgodze sie z Radkiem Sikorskim, ktory podsłuchiwany u "Sowy" powiedzial, ze nie tworzymy tej Polski. Niestety jestesmy zlepkim 40 mln ludzi, ktorzy zyja obok siebie, nie razem ze sobą. Łączy nas mit wybranego kraju przez boga, i zawsze mnie to zastanawia skad sie to wzięło. Jestesmy zbitkiem 40 mln zakompleksionych ludzi, którzy od wiekow nie mogą zaakceptowac bycia w drugiej lidze w europie - zreszta na własne życzenie. Dlaczego jestesmy tak irytujący? Do czego my pretendujemy? Zamiast śpiewać za Niemenem "dziwny jest ten świat", aż się rwie na usta "dziwny jest ten kraj....."

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lipca 2018, 18:11 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół