Czy to ten świat jest zły, czy my?

Miejsce gdzie można przedstawić własna opinię lub pogląd na jakąś sprawę.
Martyna

Czy to ten świat jest zły, czy my?

Postautor: Martyna » 29 marca 2019, 11:27 - pt

Chyba nikt nie zastanawia się nad odpowiedzą. Tak, to my - ludzie.
Jesteś eko! Jesteś fit! Smog jest zły! Chrońmy przyrodę! Prawa zwierząt! Znane, prawda? Szkoda, że tylko z postów na portalach. Przecież niech inni rezygnują z jazdy samochodem, bo TWÓJ jeden różnicy nie zrobi. Niech ktoś inny przestanie wypalać trawę, bo TY w sumie nie wiesz, co innego mógłbyś z tym zrobić. Niech ktoś inny zatrzyma się i zrobi coś z tym zwierzakiem błąkającym się przy drodze, w końcu TY nie możesz spóźnić się na siłkę. Ty - ja, pępek świata. Egoistyczne centrum. Jesteś wysportowany, masz ręce, nogi i teoretycznie również rozum, a do lekarza idziesz z bólem głowy, gdy ktoś właśnie umiera. Masz pieniądze, szafy ubrań, pełną lodówkę - szkoda, że tego Pana z dworca od kilku dni już nie widać, choć w sumie nawet go nie zauważyłeś. Żyjesz na 100% bo życie jest krótkie? Nie żyjesz. Na tamten świat nic ze sobą nie zabierzesz, a w pamięci ludzi długo nie pozstaniesz bo liczyłeś się tylko Ty - człowieku, choć nie wiem czy wciąż zasługujesz na to określenie.

Anna
sub Miliarion

Re: Czy to ten świat jest zły, czy my?

Postautor: Anna » 29 marca 2019, 19:55 - pt

Każdemu z nas najbliżej do siebie samego, tyle tylko, że nie musi to oznaczać kierowania się w życiu egocentryzmem, o którym trafnie napisałaś. Być może niewielu stać na głębszą refleksję typu "są ludzie wokół mnie, mój pies może być dla otoczenia równie uciążliwy jak pies sąsiada dla mnie, itp". Dziś w dobie reklam utworzyło się myślenie "brawo ja". Stąd także bierze się ten egocentryzm, który uwiera, oczywiście u kogoś. Łatwo zobaczyć źdźbło w cudzym oku, a w swoim belki nie widzieć. Stało się to już normą. Rzadko kto umie np. słuchać drugiej osoby. Z drugiej strony przecież wielu ludzi pomaga innym. Motywy takich działań są bardzo różne, często niestety też egocentryczne lub wynikające z wychowania, a nie ze zrozumienia drugiego człowieka. Inna rzecz, że tempo życia jest ogromne i nie mamy czasu na głupstwa. Praca, praca i praca, bo liczy się to, co da się policzyć. Najczęściej rodzina na drugim planie lub całkowity jej brak, bo najpierw kariera, kasa lub korzystanie z życia. Samo w sobie to nic złego. Przecież trzeba z czegoś żyć. A jednak...

Iryd
Moderator Globalny

Re: Czy to ten świat jest zły, czy my?

Postautor: Iryd » 01 kwietnia 2019, 15:29 - pn

Dla mnie najważniejsze jest zachowanie proporcji. Nie dobrze jest dla ludzi poświęcać przyrodę. Ziemia nie jest tylko dla ludzi, ale uważanie, że przyroda jest ważniejsza niż ludzie, również jest nie do przyjęcia. Chronienie piesków, kotków itp. kosztem ludzie to niewłaściwa droga. Wspominasz o ludziach, którzy nie dostrzegają drugiego człowieka, zapatrzenie w swoje sprawy nie interesują się losem innych. To powszechna dziś, choć chyba nie tylko dziś postawa. Nie jestem jednak zwolennikiem postaw pełnych poświęcenia kosztem siebie. Takie postawy są często tylko pożywką dla wszelkich spryciarzy i osób żerujących na innych. Myślę, że każdy powinien mieć własne poczucie wartości a pomoc traktować jak pewne dobro, które można, a czasem należy okazać innym. Nikt jednak nie powinien być zmuszany do pomocy ani jego pomoc nie powinna być wykorzystywana przez nieuczciwych ludzi. Pomagajmy z głową i rozsądnie, nie dajmy się owładnąć ludziom, którzy chcą ją wykorzystać.

Jeśli ktoś chce, by jego post był oceniany, powinien skopiować jego treść i pod tym samym tytułem utworzyć nowy temat w pierwszym dziale, KKP. Zostanie do niego dodana ankieta do głosowania. Nie robimy tego sami, bo nie każdy chce, by jego post był oceniany. Dział KKP służy do oceny formy posta, a inne miejsca forum do dyskusji merytorycznej na poruszony przez autora temat.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół