Nieuczciwa Polska

Miejsce gdzie można przedstawić własna opinię lub pogląd na jakąś sprawę.
Anna
sub Miliarion

Nieuczciwa Polska

Postautor: Anna » 07 maja 2019, 23:39 - wt

Nasz "nowy" porządek polityczno-społeczny zwany kapitalizmem ma już czy może dopiero 30 lat. Przybrał niestety dość agresywny charakter najogólniej mówiąc przez postawy nas, ludzi od każdej ekipy rządzącej począwszy na szarym obywatelu skończywszy. W każdej dziedzinie życia społecznego , a nawet rodzinnego króluje arogancja i przemożna chęć zysku. Przerażające powiedzenie "po trupach do celu" stało się faktem. Celem jest szybkie i obfite bogacenie się przy absolutnym nieliczeniu się z drugim człowiekiem. Takie wszechobecne "brawo ja" lub "brawo my" to już norma. Zresztą rzeczywistość reklamowo-komercyjna temu sprzyja. Firmy zamiast konkurować ze sobą na jakość wyrobów, produktów wytwarzają tony bubli, które zaraz po zakupieniu najczęściej nadają się do wyrzucenia. Kiedyś nowa rzecz służyła przez lata, teraz specjalnie np. urządzenia typu pralka czy lodówka montuje się tak, żeby służyła jak najkrócej. Trzeba kupować jak najczęściej, bo firmy muszą zarabiać. To samo z butami, ubraniami, nie mówiąc już o "rasowanej" chemią żywności. Niestety rzeczy codziennego użytku nie sposób uniknąć. Jesteśmy na nie skazani. A jeść trzeba. Zastanawia mnie zawsze długi termin do spożycia mleka czy serów, a nawet chleba, nie mówiąc o mięsie itp. Ostatnio zaszokowała mnie wiadomość w tv, że ule pszczół lepiej przenieść do miasta, bo nie ma tam trujących pestycydów...a znaczy to, że na łonie przyrody te delikatne owady giną coraz częściej. Plastikowe opakowania masowo stosowane zatruwają np. oceany, które są największymi śmietnikami świata. Nadmierna produkcja bubli i opakowań rozkładających się setki lat to też arogancja i bezmyślność człowieka wymierzona przeciwko sobie samemu. Wracając do postaw moralnych widzimy na każdym niemal kroku nieszanowanie drugiego człowieka, sztuczne podziały i chęć dominacji nad innymi. Od dawna wiadomo, że poniżając innych czujemy się lepiej. Szkoda, że w taki sposób budujemy swoje "ja". Nawet organizacje pomocowe oszukują potrzebujących, a ci windują swoje żądania. Nauczyciele nie szanują uczniów, uczniowie nauczycieli, dzieci rodziców, rodzice dzieci, współpracownicy swoich kolegów, lekarze pacjentów itd. Trudno dzisiaj znaleźć tych, którzy widzą coś więcej niż czubek własnego nosa. Oni są, ale jest ich zbyt mało i "giną w tłumie". Nawet rozmowy wyglądają tak, że każdy mówi o sobie nie słuchając swego rozmówcy. Wiele osób odczuwa samotność, ale tak naprawdę nie umieją nawiązać trwałych kontaktów. Przyjaźnie opierają się najczęściej na wspólnocie interesów lub korzyściach. Bezinteresowność zanika. Może to znak naszych kapitalistycznych czasów. Nie wiem czy myślę słusznie, ale wciąż mam jeszcze resztki nadziei, że za jakiś czas nastąpi powrót do normalności, choć nic na to na razie nie wskazuje. To raczej takie pragnienie emocjonalne niż poparte racjonalizmem. Ten ostatni wskazuje na coś znacznie gorszego w przyszłości, na robotyzację, do której już jesteśmy przygotowywani. Ale to odrębny temat.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół