Petycja

Inne tematy związane ze szkołą
Okama
tribus Dekurion

Petycja

Postautor: Okama » 03 października 2018, 20:20 - śr

Szanowny Ministrze Oświaty, ja uczennica klasy Ósmej Szkoły Podstawowej, chciałabym zwrócić uwagę na niedostrzegane aspekty nowo wprowadzonej reformy dotyczące uczniów klas ósmych.
Nasze plecaki są ciężkie jak kamień, a raczej wielki głaz niesiony na plecach, czujemy się jak największe żółwie świata. Chociaż tak wiele razy słyszymy w licznych przemowach polityków i osób decydujących o oświacie o ciągłym zmniejszaniu wagi plecaka, choć głos lekarzy specjalistów w tej sprawie jest całkowicie ignorowany. Ponadto zmienił się typ szkoły, program trzyletni został wtłoczony w dwuletni cykl dydaktyczny w związku z tym pojawił się nowy problem nadmiernego przeciążenia uczniów ilością godzin lekcyjnych, co utrudnia im rozwijanie własnych zainteresowań, talentów, umiejętności czyli zabija się naszą kreatywność i inwencje. Jesteśmy przemęczeni i dlatego trudno jest poświęcić więcej czasu na samorozwój. Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny dotyczący przeciążenia kręgosłupów jego skutkiem są garbienie się, skoliozy, co objawia się bólami kręgosłupa, które są odczuwane przez bardzo wielu moich rówieśników dźwigających często ważące ponad 10 kg plecaki. Taki ciężar byłby nadmiernym obciążeniem dla osób dorosłych, a co dopiero dla osób młodych, rosnących, rozwijających się. Ignorowanie przez ministerstwo oświaty tej sprawy spowoduje poważne problemy społeczne w przyszłości. Nie rozumiem także dlaczego nie wolno nam zostawiać obuwia zmiennego na noc w szkole, do ciężkiego plecaka dochodzą jeszcze buty. Dla czyjej wygody obowiązuje dla nas tak nie praktyczne rozwiązanie, które jest restrykcyjnie przestrzegane? Ponadto jesteśmy obciążeni obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty oraz całym systemem przygotowującym do tego egzaminu, jaki jest jego sens? Czy ma on udowodnić, że jesteśmy uczeni według nie przemyślanego programu, w pośpiechu. System narzuca nauczycielowi przerobienie przeładowanego programu, co przede wszystkim nie służy uczniom. Między innymi dlatego, że zawiera on wiele treści niepotrzebnych w późniejszym życiu, a pomijane są rzeczy ważne dla funkcjonowania we współczesnym świecie. Na pewno wiem jedno, jest i będzie źródłem wielkiego stresu od początku roku szkolnego.
Rozwiązaniem problemu ciężkich plecaków są tablety stosowane już w niektórych gminach, szkoda, że nie w naszej bogatej gminie, a barierą nie jest koszt urządzenia, bo książki też nie są tanie, a co roku trzeba je zmieniać. Przyczyną tego nie wprowadzenia jest lobby wydawnicze. Nie przeszkadza to przeprowadzaniu wielu akcji chroniących lasy propagujących życie zgodne z naturą, bo ekologia jest bardzo dobra pod warunkiem, że nie koliduje z czyimiś zyskami. Dotyczy to także grubości zeszytów, które, przypominam, trzeba też nosić, nie tylko w nich pisać. Jestem osobą młodą patrzącą w przyszłość z wiarą i nadzieją. Może nauczeni obecnymi błędami dorosłych wyciągniemy na przyszłość wnioski dla samych siebie i dla naszych dzieci. Zanim się coś zmieni trzeba to dobrze przemyśleć, bo nawet dobre zmiany przeprowadzone w niewłaściwy sposób przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Iryd
Moderator Globalny

Re: Petycja

Postautor: Iryd » 04 października 2018, 11:35 - czw

Przy okazji wagi plecaka należy pogratulować rodzicom, którzy posyłają dzieci rok wcześniej do szkoły. Młodsze o rok dzieci dźwigają takie same, ciężkie plecaki jaki ich o rok starsi koledzy.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 04 października 2018, 18:20 - czw

Bardzo podoba mi się ta petycja. Szczere, przemyślane słowa. Śledząc co dzieje się w polskim szkolnictwie, z jakimi problemami zmagają się dzieci, nauczyciele i rodzice cieszę się, że moje dzieciaki są już dorosłe.

Abenita
tribus Centurion

Postautor: Abenita » 04 października 2018, 18:30 - czw

Mnie tez się podoba. Ale niestety wszystko wskazuje na to, ze kolejni ministrowie sa zbyt zajęci, by na poważnie zajac się sprawami uczniów..; cięzkoscią ich plecakow, oraz obszernością zupełnie nieprzydatnej wiedzy zwlaszcza. Przeladowanie programu nauczania bezsensownymi informacjami, jakie widze u moich dziewczyn (7 i 5 klasa) staje się już absurdalne, ręce po prostu opadają. Ale moze jest w tym metoda - po co ksztalcic pokolenie ludzi kreatywnych, myslących, skoro wiadomo, ze takim trudniej bedzie wcisnąc kolejny kit przedwyborczy?

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół