Czy uważacie, że taniec towarzyski to sport?

Sport okiem kibica i sportowca amatora.
Jotwaw
magis Centurion

Czy uważacie, że taniec towarzyski to sport?

Postautor: Jotwaw » 07 września 2018, 16:07 - pt

Przez pewien czas uprawiałem wyczynowo taniec towarzyski, urazy są podobne jak w każdym innym sporcie, ale w odróżnieniu od innych sportów ma on dwa oblicza (tak jak jazda figurowa na lodzie) z jednej strony jest wyrażeniem siebie i muzyki na parkiecie co daje niezwykle duża dozę przyjemności, a z drugiej strony jest niewymierny co powoduje, że oceny sędziów są subiektywne i obarczone układami, patriotyzmem lokalnym i nijak nie mają się do tego co kto sobą reprezentuje na parkiecie.

Anna
sub Miliarion

Re: Czy uważacie, że taniec towarzyski to sport?

Postautor: Anna » 07 września 2018, 19:27 - pt

Układy, układziki jak wszędzie, niestety. Wydawałoby się, że wszystko widać na parkiecie jak na dłoni, a jednak życie jest bardziej skomplikowane niż normalnemu człowiekowi może się wydawać.
Taniec sportowy to ostra rywalizacja, choć pełna uroku i gracji, jednak gołym okiem widać wielki wysiłek tancerzy, napięcie całego ciała, pewien brak luzu. Z drugiej strony efektowne stroje, często trudne "figury" taneczne wykonywane w szybkim tempie robią wrażenie. Lubię czasem oglądać takie zawody. Staram się być obiektywna w ocenie, chociaż moje wrażenie jest subiektywne i nie ma żadnego znaczenia dla tancerzy, rzecz jasna.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 10 września 2018, 19:09 - pn

Dla mnie taniec jest niewymierny, dlatego uważam, że powinno się go oceniać tylko w "kategorii estetyki", choć rozumiem, że pewne figury są trudniejsze od innych i przyćmiewają te prostsze. Niemniej jednak, nie znając się na tej dyscyplinie, taniec albo podoba mi się bardzo, albo bardzo bardzo...... i tak można mnożyć te "bardzo" :)

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 10 września 2018, 21:26 - pn

Mnie zawsze zachwycał walc dla mnie to najpiękniejszy taniec,zawsze chciałam umieć i móc go zatańczyć ale niełatwo było znaleźć kogoś kto chociaż trochę potrafił go tańczyć.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 11 września 2018, 08:29 - wt

Walc to coś jak żeglowanie, człowiek płynie po parkiecie wsłuchany w muzykę i jest poza otaczającą go rzeczywistością.
A co do wysiłku to powiem Wam, żę wysiłek na treningach jest morderczy, a turnieje to coś co można postawić w jednym szeregu z biegiem maratońskim. Ja po dwudniowym treningu przy wadze 55 kg (wzrost 172) schudłem 4 kg.
Uczę w Warszawie i okolicach (również Walca Wiedeńskiego i 10-ciu innych tańców) chętnym chętnie pomogę.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 11 września 2018, 11:57 - wt

Właśnie to żeglowanie tak mi się podoba parkiet,partner, muzyka i nic w danym czasie już nie istnieje.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 11 września 2018, 12:21 - wt

Ja jestem z pod Warszawy a Ty?

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 11 września 2018, 13:51 - wt

Można by powiedzieć że też z pod Warszawy tylko to ,,z pod'' jest trochę dalej na wschód,dojazd do stolicy zająłby mi dwa razy tyle co jedna lekcja tańca.A walc wiedeński podoba mi się bardziej niż angielski pewnie dlatego że wydaje się łatwiejszy.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 11 września 2018, 14:06 - wt

Wiedeński wcale nie jest łatwiejszy, za to jest zdecydowanie bardziej praktyczny i można go uprościć i adaptować do użytkowego wykorzystania. Angielski jest właściwie tańcem turniejowym.
Robię to na co dzień jak przygotowuję młode pary do pierwszego tańca weselnego.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 11 września 2018, 14:07 - wt

A wiesz, że ja też pochodzę "z pod" na wschód

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 11 września 2018, 14:41 - wt

Mam wrażenie że w wiedeńskim ładniej się,, płynie'' i każdy lepiej czy gorzej jakoś go zatańczy nawet jak nie zna dobrze podstawowych kroków byleby miał jakieś poczucie rytmu.W przypadku kobiet jest o tyle łatwiej że to partner w tańcu prowadzi więc jeżeli ma się dobrego partnera to nawet jak się nie czuje muzyki każdy taniec jakoś wyjdzie.
Nawet nie dziwne ze możesz by ,,z pod na wschód'' Warszawa to największe miasto w pobliżu mojego,większość wyjeżdża własnie tam na studia czy do pracy szukając lepszych szans dla siebie.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 11 września 2018, 14:54 - wt

Masz rację dobry partner to 90% sukcesu dla dziewczyny i masz rację, że Wiedeńskiego da się zatańczyć byle jak, dobrze i cudownie, a Angielskiego jedynie poprawnie, bardzo dobrze, albo wcale.
Ja pochodzę z Białej Podlaskiej, potem mieszkałem bliżej w Sulejówku, potem w Warszawie, teraz w Legionowie, a niedługo będę mieszkał nad Zalewem Zegrzyńskim w Serocku.

malgana
medium Miliarion

Postautor: malgana » 11 września 2018, 17:48 - wt

To ja też dołączam do wielbicieli walca :) Kiedyś liznęłam (hmmmm......czy to odpowiednie słowo?;)) kilka kroków i na tym się skończyło: przód, tył, kwadrat i ósemka. Brak odpowiedniego partnera jest częstym problemem. Dodatkowym problemem (dla mnie) jest to, że panowie stawiają olbrzymie kroki w tym tańcu a co za tym idzie, partnerka też musi takie stawiać i to mniej mi się podoba.
Jotwaw - uczysz w Warszawie?

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 11 września 2018, 21:29 - wt

Jotwaw jak widać świat jest mały.
Malgano,właśnie... brak odpowiedniego partnera, mało który potrafi tańczyć.Pamiętam że coś na podobieństwo walca tańczyłam z którymś wujkiem, to pokolenie jeszcze potrafiło,dla mojego walc był jakimś prehistorycznym tańcem którego nikt już nie tańczy.Teraz jest tyle szkół tańca i chyba walc wraca do łask.
Walc przypomina mi trochę bajkę, piękna księżniczka w prześlicznej,zwiewnej,długiej sukni i elegancki,przystojny książę wirują po parkiecie patrząc sobie z zachwytem w oczy.Ot ..takie skojarzenie.

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 12 września 2018, 11:04 - śr

Bardzo przyjemnie opisałeś taniec i jego niewątpliwe walory dla ciała i ducha. Porównanie do żeglowania jest wyrazem tego, że naprawdę ten taniec czujesz. Warto rozumieć to czym się człowiek zajmuje i grunt, żeby to lubić. Wtedy łatwiej w tym dzisiejszym świecie jakoś się odnaleźć.
Ostatnio na naszym forum też zrobiło się lekko, przyjemnie, tanecznie. Nie znaczy to, że brak tu poważnych spraw. Ale cieszy miła atmosfera. Jesteście sympatycznymi, ciepłymi ludźmi o szerokich horyzontach. Dobrze, że jesteście. Jesteśmy sobie potrzebni, bo przecież nie samym chlebem żyje człowiek. Rozmowy, które mają sens służą wszystkim nam. Mam wrażenie, że naprawdę jest to forum fajnych ludzi. Pozdrawiam was serdecznie.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 12 września 2018, 11:25 - śr

WItaj malgana.
To czego "liznęłaś" to był Walc angielski........ wynika z Twojego opisu.
Tak uczę w Wa-wie i to w dość specyficzny sposób bo w domu ucznia:). To pozwala uniknąć dodatkowego stresu jakim są gapie i jest to oszczędność czasu dla uczącego się.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 12 września 2018, 11:29 - śr

Witaj Szedar.
Walc wiedeński był jest i będzie w łaskach. Jedyną przyczyną jego znikania częściowego z parkietów jest to, że młodzi ludzie totalnie uciekają i unikają tańczenia w parach. A co do "księżniczki i księcia to masz w 100% rację to bardzo właściwe skojarzenie.
Jest takie powiedzenie wśród tancerzy... "Jeśli chcesz dziewczynie zawrócić w głowie zatańcz z nią przez minutę walca wiedeńskiego"

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 12 września 2018, 11:32 - śr

Witaj Aniu.
Ja również CIę pozdrawiam w imieniu swoim i sądzę, że inni również sie do tych pozdrowień dołączają.
Obyś jak najdłużej odbierałą nas tu tak miło jak teraz.
Miłego dnia i 1000-ca powodów do uśmiechu.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 12 września 2018, 15:28 - śr

Z tym zawróceniem w głowie to ja muszę przyznać Ci rację,kiedyś ktoś kto potrafiłby zatańczyć walca pewnie wzbudziłby moje zainteresowanie.Walc ma w sobie taki magnetyzm..
Uczysz też innych tańców czy cha-cha jest jednym z nich? Kiedyś,dawno temu w jakiejś gazecie był taki gazetowy kurs tańca,pamiętam że
cha-cha wydawała mi się na tyle łatwa że podśpiewując sobie ćwiczyłam jej podstawowe kroki ,oczywiście w zwolnionym tempie.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 13 września 2018, 08:28 - czw

Uczę i cha-chy i innych tańców latino, standard i disco - w sumie mogę uczyć kilkunastu różnych. Oczywiście to uczący wybiera czego i w jakim zakresie chce się uczyć. Uważam, że sama nauka w sobie jest fajną sprawą, a przy okazji jest okazja by się zrelaksować, poprawić kondycję i sylwetkę. Mnie uczenie sprawia niesamowitą frajdę od wielu wielu lat. Dlatego zrobiłem potrzebne uprawnienia i skończyłem szkołę, która dała mi pewność i możliwości robienia tego fachowo.

Herbarion
sub Centurion

Postautor: Herbarion » 13 września 2018, 09:25 - czw

Szedar, dobrze że kiedyś uczyłaś się cha-cha w zwolnionym tempie, teraz świat tak przyspieszył, że dziś twoje tempo tańca będzie w sam raz.
Witam naszego tancerza Jotwawę, mam tylko takie pytanie czy J-23 to jakaś twoja rodzina, czy krewny. Chociaż J–23 nie tańczył jak ty, choć nie wiadomo do końca co tam ukrywał. Był przecież agentem i nie wszystko o sobie mówił, jak to agent.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 13 września 2018, 09:51 - czw

WItaj Herbarion. Ja również pozdrawiam serdecznie.
Ja nie jestem wprawdzie agentem J-23 ani żadnym z innym numerem, ale po pierwsze pochodzę z wojskowej rodziny, a po drugie jak każdy nie wszystko wszystkim o sobie mówię i też mam jak on jakiegoś "asa" w rękawie.

Herbarion
sub Centurion

Postautor: Herbarion » 13 września 2018, 10:46 - czw

To podobnie jak mój kolega, który zawsze miał asa w rękawie, zwłaszcza kiedy graliśmy w pokera.

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 13 września 2018, 10:51 - czw

Ja pokera nie lubię no chyba, że w mieszanym fajnym towarzystwie i z jakimiś dodatkowymi atrakcjami. Za to brydża bardzo lubię:)

Jotwaw
magis Centurion

Postautor: Jotwaw » 13 września 2018, 10:53 - czw

Szedar to kiedy zaczynamy Twoją "edukację taneczną"

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół