Tylko umarły odpowie

Tu można zamieszczać różne zagadki lub wymyślać zabawy na forum.
Awatar użytkownika
Herbarion
tribus Dekurion

Tylko umarły odpowie

Postautor: Herbarion » 15 stycznia 2018, 10:52 - pn

Na starym polskim filmie "Tylko umarły odpowie" z końca lat sześćdziesiątych, już wtedy moja ciotka Pelagia miała telewizor " Wisła" i można było obejrzeć co się dzieje na świecie.
Na samym początku filmu główny bohater dostrzega gazetę z tytułem artykułu.
Jak się nazywa flota o której wspomina ten artykuł w gazecie?

lulu
medium Miliarion

Re: Tylko umarły odpowie

Postautor: lulu » 14 lutego 2018, 17:30 - śr

Nie mam pojęcia :)
Mam za to inną zagadkę, nie jest wprawdzie najmądrzejsza ale to nic:
Idą trzy żółwie gęsiego przez pustynię.
Pierwszy mówi:
- Przede mną pustynia, za mną żółwik.
Drugi na to:
- Przede mną żółwik i za mną żółwik.
I trzeci:
- Przede mną żółwik, a za mną też żółwik.

Jak to było możliwe?

Awatar użytkownika
Herbarion
tribus Dekurion

Postautor: Herbarion » 17 lutego 2018, 21:35 - sob

Oczywiście Lulu żeby odpowiedzieć na moją zagadkę trzeba obejrzeć film w internecie, a właściwie jego początek i przeczytać tytuł z gazety. Łatwo informację z tytułu znaleźć w internecie. Dawno zapomniana ciekawostka z historii Polski i nie tylko. Odpowiedź na twoją zagadkę znalazłem w internecie ale mi się nie spodobała, dlatego wymyśliłem swoją. Trzeci żółw niósł na plecach lustro i jak się odwrócił to widział w nim siebie.

lulu
medium Miliarion

Postautor: lulu » 18 lutego 2018, 14:30 - ndz

Czy chodzi o Żółtą Flotę? I jezioro Gorzkie?
mam nadzieję,że tak
Jeżeli to dobra odpowiedź, to teraz moja zagadka.
Lubie historię wie to będzie z tego gatunku.
Co łączy Kazimierza Pułaskiego (chyba wiadomo kto to ) Meriana Coopera( reżysera, scenarzystę, producenta, m.in King Kong) i 7 Eskadrę Myśliwską im. T. Kościuszki ( czas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r)?

lulu
medium Miliarion

Postautor: lulu » 21 lutego 2018, 15:13 - śr

Rozumiem, że tym tematem nikogo nie zainteresuję.😋 Trudno.

Awatar użytkownika
Herbarion
tribus Dekurion

Postautor: Herbarion » 21 lutego 2018, 15:42 - śr

Lulu z Żółtą Flotą oczywiście odpowiedziałaś poprawnie. Nie będziemy wyjaśniać o co chodzi. Każdy może znaleźć w internecie w tej zapomnianej historii. A twoja zagadka jet za trudna potrzebna podpowiedź. Nic mi nie przychodzi do głowy.

lulu
medium Miliarion

Postautor: lulu » 21 lutego 2018, 17:27 - śr

Pułkownik John Cooper przyjaciel Pułaskiego i jeden z jego oficerów. Według rodzinnej tradycji pułkownik przeniósł rannego Pułaskiego na okręt. Dwa dni później Pułaski zmarł na jego rękach.

Merian Cooper prawnuk Johna Coopera....

A teraz będzie prościej?

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Postautor: Anna » 21 lutego 2018, 19:27 - śr

Prościej tylko dla kogo? Coś się tam wyjaśniłaś Puławskiego i reżysera. A eskadra im. Kościuszki? Chyba to, że Kościuszko też walczył w Ameryce.

Awatar użytkownika
Iryd
alterum Centurion

Postautor: Iryd » 21 lutego 2018, 19:33 - śr

A może łączy ich wszystkich King Kong. Bo był silniejszy od nich wszystkich. Nawet od eskadry samolotów myśliwskich, które strącał łapą. Wszyscy łącznie z pilotami nie dorastali mu do pasa.

lulu
medium Miliarion

Postautor: lulu » 22 lutego 2018, 07:27 - czw

Och, leniwy narodzie 😉, nie chce się wam poszukać?
To opowiem już całość

Merian Cooper zafascynowany opowieściami o pradziadku i Pułaskim, wiedział też o innym Polaku który odegrał ważną rolę w walce niepodległość Stanów- o Kościuszce.

Po wybuchu wojny z Sowietami, zaoferował wraz z kilkoma Amerykanami swoje usługi Piłsudskiemu.
,, Chciałbym działać w Polsce tak jak Kościuszko i Pułaski działali w moim kraju"
I tak powstała Eskadra Kościuszkowska, której godłem była krakowska rogatywka i kosy na tle biało czerwonych pasów i niebieskich gwiazd.
Walczyli jak szaleni, za swoje zasługi zostali odznaczeni Virtuti Militari.

Po tej wojnie Cooper trafił do Hollywood, napisał scenariusz i wspolwyrezyserowal King Konga, produkował filmy i osiągnął sukces.
Po przystąpieniu Ameryki do 2 wojny powrócił do lotnictwa.

Taka to była historia.

Awatar użytkownika
Herbarion
tribus Dekurion

Postautor: Herbarion » 22 lutego 2018, 15:13 - czw

Lulu to mało znana historia. Przypomniałaś mi, że coś tam kiedyś oglądałem o amerykańskich pilotach w polskiej służbie. Nie pamiętam czy było tam coś więcej o ich życiu późniejszym. Nawet mi się twoja zagadka nie skojarzyła z Wielką Wojną. W jej trakcie samoloty bardziej służyły do zwiadu i ręcznego zrzucania bomb. Miały bardziej znaczenie pomocnicze. Oczywiście były pojedynki powietrzne i choćby Czerwony Baron ale twoją zagadkę kojarzyłem raczej z II wojną.

lulu
medium Miliarion

Postautor: lulu » 22 lutego 2018, 17:18 - czw

Tak, to prawda, że ręcznie zrzucali bomby na pozycje wroga a potem ostrzeliwali ich z karabinów maszynowych w locie nurkowym, wychodząc z niego zaledwie kilkanaście metrów nad ziemią.
W obronie Lwowa mieli duży udział.
Ta historia ma ciąg dalszy, aż do drugiej wojny , gdy tym razem to Polacy w walce o Anglię malowali to samo godło na swoich hurricanach.
Ech, piloci...
Kto wymyśla następna zagadkę?

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół