Międzynarodowy Dzień Romów

To miejsce dla Polaków, którzy wyjechali lub urodzili się zagranicą i dla wszystkich przyjaciół Polski
Regulamin forum
To forum dla osób mieszajacych za granicą, nie wszyscy muszą znać dobrze język polski. Proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Międzynarodowy Dzień Romów

Postautor: Iryd » 08 kwietnia 2018, 13:46 - ndz

Romowie chyba dla mnie zostaną już cyganami i słowa piosenki Stana Borysa „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” są już faktem. Wczoraj oglądałem występ jakiegoś romskiego, współczesnego zespołu, dla mnie niewiele miało to wspólnego z ich specyficzną kulturą. Gdzieś już przeminęła ich specyfika. A jak wy oceniacie Romów, a może cyganów?

Awatar użytkownika
Anna
alterum Centurion

Re: Międzynarodowy Dzień Romów

Postautor: Anna » 08 kwietnia 2018, 13:56 - ndz

Co kojarzy mi się z Cyganami? Gorący temperament, charakterystyczne stroje, kobiety obwieszone biżuterią, muzykalność, żywiołowość, koczowniczy tryb życia, wozy cygańskie jadące w taborach, kolorowe jarmarki jak tytuł piosenki Janusza Laskowskiego. No i piękna cygańska uroda…

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 kwietnia 2018, 07:53 - pn

Mnie nie kojarzy się nic dobrego z Cyganami.
Cyganów znam z tego, że zaczepiają, chodzą po domach chcąc sprzedać jakieś narzędzia które mają nie wiadomo skąd, zaczepiają przed sklepem, mieszkając między nami sieją strach. Takich znam. Tych pięknie ubranych co śpiewają , jeżdżą taborami widziałam tylko w telewizji.

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 09 kwietnia 2018, 08:09 - pn

Odpowiedź na pytanie: Jak wy oceniacie Romów?
Walkie pisze:CYGANIE TO ZŁODZIEJE!!!!!!

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 kwietnia 2018, 08:17 - pn

Gdzie jeszcze zadajesz te pytania, że ktoś przysyła ci odpowiedzi , które potem tutaj wklejasz?
Macie jeszcze jakieś inne forum?

Awatar użytkownika
Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 09 kwietnia 2018, 08:36 - pn

Nie ma drugiego forum. Tak jak wspominałem staramy się promować forum. Nie można tego robić wprost to zamieszczamy pytania w ogłoszeniach i czasem otrzymujemy odpowiedzi. Na kilkadziesiąt wyświetleń ogłoszenia jest czasem jedna odpowiedź. Czasem głupia i chamska i tych nie zamieszczamy. Czasem od napalonych facetów, którzy myślą, że każde pytanie zadaje młoda dziewucha szukająca gacha do łóżka, a każde pytanie to tylko pretekst. Tych co mądrzejszych informujemy o zamieszczeniu odpowiedzi na forum i zachęcamy do dyskusji lub akcji odchudzania, ale jak widać nie wielki jest z tego rezultat. Może zaglądają ale nie rejestrują się. Jedną z takich osób była MagdaLena i kilka innych, ale po kilku postach osoby znikają.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 kwietnia 2018, 10:23 - pn

Trudno czasem ludziom dogodzić.
Czasem mnie odpychało gdy odpowiadając na czyjeś,, ma ktoś czas pogadać" następne pytanie było, o czym będziemy rozmawiać.
Napisz, zaproponuj temat, traf z tematem a jaśnie wielmożny rozmówca/czyni odpowie albo i nie.

Abenita
alterum Centurion

Postautor: Abenita » 09 kwietnia 2018, 16:39 - pn

Odnosnie Romow, to musze powiedziec, ze w miescie, gdzie mieszkam, jest ich sporo, i niestety nie ciesza sie dobrą opinią, i raczej nie wynika to z uprzedzen. Ale moze gdzie indziej jest inaczej.

Awatar użytkownika
majcik044
Miliarion

Postautor: majcik044 » 09 kwietnia 2018, 17:50 - pn

Don Vasyl kiedyś powiedział w wywiadzie,że Cygan żebrzący i co gorsza posyłający dzieci na żebry to wyrzutek ze społeczności romskiej. Nie przestrzegający romanipen,nie podporządkowujący się królowi i starszyźnie. Prawdziwi Romowie nie chcą mieć z takim człowiekiem nic wspólnego.

Awatar użytkownika
Herbarion
tribus Dekurion

Postautor: Herbarion » 09 kwietnia 2018, 23:02 - pn

Warto jest wspomnieć, że holokaust w czasie wojny nie dotyczył tylko żydów ale objął również cyganów. Konkretnie Romów i Sinti (pewnego etnicznie odłamu Romów). W Oświęcimiu zamordowano ponad dwadzieścia tysięcy ludzi i nie były to jedyne ofiary masowych zagazowań, bo doszło do nich w innych obozach. Liczby w porównaniu z żydami i Polakami nie są może szokujące, ale ludności tej nie było przecież dużo. Przemilczana sprawa przez lata dziś wraca poruszając sumienia. Warto wspomnieć Papuszę niewykształconą poetkę cygańską. Jej twórczość może wydawać się naiwna, ludowa, ale czym różni się od twórczości uznawanego Kajki? Krytyczne opinie o Cyganach mają pewnie swoje podstawy, ale warto trochę okazać zrozumienia tej kulturze. Ludzi biednych mało wykształconych. Czy ich aspołeczne zachowanie jest różne od zachowań innych niezasymilowanych grup etnicznych, funkcjonujących w wyżej rozwiniętym środowisku społecznym. Aborygeni, Indianie, czy ich nie dotykały te same problemy? Może warto porozmawiać na ten temat? Może odezwie się również jakiś Cygan?

Awatar użytkownika
kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 13 lipca 2018, 23:45 - pt

Forum zamknięte

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół