Skierniewice - szlak jabłkowy

Co lubisz w swojej okolicy, co się ciekawego zdarzyło lub co byś poleci?
Anna
sub Miliarion
Posty: 732
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 17:29 - wt

Skierniewice - szlak jabłkowy

Postautor: Anna » 16 lutego 2019, 13:30 - sob

Wydawałoby się, że zima to pora roku niesprzyjająca zwiedzaniu miasta, ale w sobotnie popołudnie jest ono dość wyludnione i łatwo skupić się na jego wyglądzie i zauważyć ciekawsze miejsca. Idąc szlakiem jabłkowym docieramy do najstarszego kościółka z 1720 roku i znajdującego się tuż za nim jeszcze starszego cmentarzyka, pochodzącego z 17-go wieku. Duże wrażenie robią kamienne, omszałe groby będące albo płaskimi płytami albo okazalszymi pomnikami zwieńczonymi kamiennymi figurami. Najciekawszym grobowcem rodzinnym jest mała kapliczka z ołtarzykiem wewnątrz. Niezwykłe miejsce. Jakby zupełnie inny świat w centrum zwykłego miasta: w otoczeniu współczesnych budynków, szyldów sklepowych itp. Na niewielkim rynku stoi ławeczka prof. Szczepana Pieniążka - najbardziej chyba znanego mieszkańca Skierniewic, ale o tym potem. Sam rynek otoczony jest różnego rodzaju domkami, w tym jeden zabytkowy, reszta to prosta, zwykła zabudowa, ale stanowi pewien sympatyczny klimat. Interesujący jest budynek starostwa, ładny, okazały i zabytkowy, tuż obok nowoczesne kino Polonez.
Największe wrażenie zrobiło na mnie miejsce zwane Osadą Pałacową, gdzie mieści się największy w Europie Instytut Sadownictwa, Warzywnictwa i Kwiaciarstwa. W dawnych czasach żył tam i tworzył Ignacy Krasicki. Tam właśnie mieszkał i pracował prof. Pieniążek, twórca wielu nowych gatunków jabłek. Tam też jako dziecko przyjeżdżałam do swych babć, z których jedna pracowała w Instytucie jako księgowa. Tam spędzałam czas na zabawach wraz z kolegami, w pobliżu niewielkiego pałacyku i oczka wodnego. Tuż za Osadą jest park bardzo ciekawie ukształtowany, z pagórkami, rzeczką i uroczymi mostkami - każdym w innym stylu, zakolami, ciekawym, naturalnym drzewostanem. Nawet zimą park ma swój niepowtarzalny urok. Ponieważ był prawie pusty o tej porze roku, widoki wydawały się jeszcze fajniejsze. Dodatkową atrakcją są ogrody w stylu francuskim z pięknymi barokowymi rzeźbami i malutki letni teatr. Ponieważ jest to dość duży teren, spacer zajmuje sporo czasu. A że ów czas szybko mija, można trafić np. na zachód słońca, który dodaje piękna krajobrazowi. Żółto-pomarańczowe słońce odbija się w rzece, prześwituje poprzez grube konary drzew i tworzy wspaniały nastrój. Do tego cisza i spokój. Polecam odwiedzenie parku miejskiego zwieńczonego zabytkową bramą i piękną Osadą Pałacową. Dlaczego tak wzruszyło mnie to miejsce? Bo od czasów mego dzieciństwa nic się tu nie zmieniło. Instytut wygląda dokładnie tak samo jak kiedyś. Nawet chodniki te same. Prawdziwa podróż sentymentalna. Polecam odwiedzenie Skierniewic właśnie w czasie, gdy nie ma tu tłoku, dużego ruchu i gwaru.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość