Zapomniani przyjaciele

Przeczytaj książkę razem z nami.
Regulamin forum
Czytasz książkę chcesz ją nam przybliżyć to załóż nowy temat - tytuł książki. Po przeczytaniu fragmentu opisz krótko przeczytaną treść dołącz własne refleksje po przeczytaniu tego fragmentu. Postępuj tak do końca książki. To propozycja dla tych, którzy lubią czytać książki, a nie bardzo mają się z kim podzielić swoimi refleksjami.
Iryd
Moderator Globalny

Zapomniani przyjaciele

Postautor: Iryd » 29 czerwca 2018, 02:07 - pt

Szedar pisze:
28 czerwca 2018, 19:06 - czw
Mam nadziej że tu ktoś zajrzy bo nie wiem gdzie mam to napisać. Kiedyś Saam wspominał o uwolnieniu książek a chyba Lulu pisała że uwalnia je wyrzucając na makulaturę.Może ktoś ma inny pomysł na pozbycie się niepotrzebnych książek?Zaczęło mi już brakować miejsca na półkach postanowiłam przejrzeć książki i usunąć te których na pewno już nie będę czytać. Szkoda mi je wyrzucać, może nie są to zbyt ambitne pozycje ale poczytać można.Oddałaby je w dobre ręce tylko czyje? Nie mówcie mi tylko żeby je zanieść do biblioteki bo nie są to tytuły które by interesowały biblioteki.Musiałaby być to bardzo biedna biblioteka.
Wartość papierowych książek maleje. Coraz mniej osób chce je czytać. Coraz mniej osób ma na nie miejsce i chce się nimi zajmować. Może warto nadać im nowe życie. Może nie jest to pomysł taki łatwy, ale może dlatego coś warty?

Abenita
tribus Centurion

Re: Zapomniani przyjaciele

Postautor: Abenita » 29 czerwca 2018, 09:52 - pt

Hejka.

Chetnie poczytam o ewentualnych pomyslach, tez mam sporo takich ksiązek, do ktorych nie bede juz wracac, a szkoda, by sie "kurzyly" w bibioteczce

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 29 czerwca 2018, 17:44 - pt

Nie rozumiem dlaczego biblioteka odpada?
Przecież tam są przeróżne książki, to prawdziwy książkowy misz-masz.
Poza tym mozesz wystawić na olx i sprzedać.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 29 czerwca 2018, 18:43 - pt

Słyszałam kiedyś wypowiedź jakiejś bibliotekarki że ludzie,, uszczęśliwiają'' biblioteki starymi książkami na które nie ma miejsca a oni chcieliby nowości bo takie książki są najbardziej poszukiwane przez wypożyczających.
Żyłki handlowca nie posiadam i chyba nie chciałoby mi się w to bawić,żałuję że wcześniej nie pomyślałam o posegregowaniu bo kiedyś u mnie w kościele zbierali książki do bibliotek dla Polonii na wschodzie.Pewnie niektóre z moich nadają się tylko na makulaturę ale są też takie które można poczytać ale ja już z nich,,wyrosłam''.

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 29 czerwca 2018, 22:16 - pt

Odnośnie niepotrzebnych już książek to mamy taki pomysł, żeby książkę opatrzyć dedykacją i ją po prostu dać komuś. My chcemy spróbować namówić młodzież by pobawiła się w napisanie odręcznie tej dedykacji lub czegoś w rodzaju wpisów w dawnych pamiętnikach. Przy okazji może to będzie jakaś dla nich atrakcja i pozbycie się książki, która może przecież kogoś zainteresować, a także sprawienie przyjemności komuś życzeniami.
Te książki z ręcznie, starannie napisaną dedykacją, nie koniecznie przez dzieci, będą darem serca, a zarazem uśmiechem przesłanym innym ludziom. Każdy mógłby sprawić komuś radość. Taka książka ze specjalnym wpisem ma dodatkową wartość: jest wyrazem życzliwości ludzkiej i uśmiechu. Czasem go bardzo brak. Z pozoru niepotrzebna książka staje się darem serca i wyrazem nadziei. Oczywiście pomysł dotyczy osób wrażliwych na drugiego człowieka. Chodzi o miły gest i podmiotowe podejście. Ono daje obopólną satysfakcję, bo przecież to duża przyjemność dawać, nie tylko brać. Dlatego myślimy o osobach chętnych, otwartych na drugiego człowieka. Podzielmy się życzliwością. Niech wędruje ona do różnych ludzi razem z książką.
W dedykacji można umieścić datę, miejscowość, inicjały przekazującego książkę i miejsce na kolejną osobę. Taka wędrówka książki i życzliwości mogła by być zanotowana na forum, oczywiście jakby obdarowani chcieli uczestniczyć w tej zabawie i podać informację gdzie książka zawędrowała. Strona forum daje pewną oprawę, że ten prezent książkowy nie jest indywidualnym dziwactwem jednej osoby, ale częścią pewnej akcji promującej życzliwość.
Wartością jest dedykacja, a nie sama książka. To także wartość i sens naszej akcji. Ta akcja to takie rozszerzenie naszego pomysłu z rozdawaniem wizytówek z życzeniami powodzenia, takich naszych biletów do szczęścia.
Nasz pomysł możecie również przekazać swoim znajomym bez względu na to, czy chcą go robić w ramach naszej akcji, czy indywidualnie. Przecież tak naprawdę chodzi o promocję życzliwości, a tylko pośrednio o promocję forum. My postaramy się ułożyć propozycję dedykacji.
PS. Oczywiście nie chodzi o książki które można sprzedać itp.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 06 lipca 2018, 19:13 - pt

Trochę mi to przypomina,, wędrujące dżinsy"

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 06 lipca 2018, 21:25 - pt

Lulu oświeć mnie bo nie znam tego.Co to są ,,wędrujące dżinsy?

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 07 lipca 2018, 09:50 - sob

Nie bardzo rozumiem co wspólnego ma fabuła tego filmu z naszym pomysłem? Chcesz książki kupować na spółkę z koleżankami i się nimi wymieniać? To zupełnie inny pomysł.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 07 lipca 2018, 10:14 - sob

Szedar ,,Stowarzyszenie wędrujących dżinsów" to film( na podstawie książki, ale książki nie czytałam) dla nastolatek. Mają wspólne dżinsy które przekazują sobie co pewien czas. Z czasem kiedy dżinsy są u kolejnej osoby wiążą się jakieś wydarzenia, przeżycia.
Tak Iryd pomysł zupełnie inny, ale ja mam takie skojarzenie.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 07 lipca 2018, 16:01 - sob

Bardzo odległe skojarzenie . Trochę jak konkursy Sama z kwitkiem i ciasteczkiem komputerowym, a nasz konkurs plastyczny. Nasz jest dla dzieci, a Sama jest dziecinny, ale oba mają coś wspólnego z dziećmi.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 08 lipca 2018, 17:50 - ndz

Dzięki Lulu za wyjaśnienie,dziwne że jakoś nigdy nie trafiłam ani na film ani na książkę.A pomysł Ani.........kiedyś miałam sporo znajomych byłoby komu pooddawać po jednej książce ale teraz znajomych jakby mniej i wszyscy mają nadmiar.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 13 lipca 2018, 13:21 - pt

Forum zamknięte

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 22 września 2018, 14:29 - sob

Odświeżę temat.
Bardzo podoba mi się pomysł oddawania starych, zalegających książek. W wielu kawiarniach i urzędach, przychodniach, szpitalach a nawet na plaży i w parkach stoją regały/szafki przygotowane właśnie na książki, których ktoś chce się pozbyć. W tych miejscach można je poczytać (n.p. czekając w kolejce) lub wziąć ze sobą bez żadnej konsekwencji. Uważam to za świetny pomysł tym bardziej, że widzę zainteresowanie takimi bibliotecznymi kącikami.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 22 września 2018, 14:40 - sob

Może Malgano takie miejsca są w większych miastach u mnie nigdy nic takiego nie widziałam dlatego wciąż mam trzy pudełka zbędnych książek,na razie mi aż tak nie przeszkadzają ale pewnie kiedyś będą musiały wylądować w pojemniku na makulaturę. Jakoś tak szkoda mi je wyrzucać ,kiedyś je lubiłam.

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 22 września 2018, 14:50 - sob

Nauczono mnie, że książek się nie wyrzuca, książki się szanuje.
Myślę, że w mniejszych miastach a nawet wioskach też można zaproponować takie akcje: właścicielowi kawiarni - żeby postawił jakąś szafeczkę, może w Urzędzie Gminy (czy jakimś innym)? W szkołach, klubach - możliwości jest wiele a dla właścicieli tych miejsc koszt znikomy.

Jotwaw
alterum Centurion

Postautor: Jotwaw » 25 września 2018, 11:23 - wt

Ja mam też sporo wartościowych książek które chętnie bym komuś oddał, a nawet niektóre są wydaje mi się "kolekcjonerskie" i mógłbym je sprzedać.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 25 września 2018, 13:22 - wt

Sprzedawać trzeba umieć są tacy co potrafią sprzedać wszystko.Ja do nich nie należę więc moje książki poczekają, co jakiś czas zbierają różne rzeczy może gdzieś, kiedyś będą robić jakąś zbiórkę książek.Gdybym miała tyle miejsca żeby przeznaczyć jeden pokój na półki z książkami to niechby sobie stały ale mam ograniczoną przestrzeń i z czegoś trzeba było zrezygnować.

Jotwaw
alterum Centurion

Postautor: Jotwaw » 25 września 2018, 14:23 - wt

To masz ten sam problem co ja. Ja część z nich trzymam w kartonach w piwnicy. Na szczęście piwnica jest sucha i ogrzewana więc nie niszczeją, ale to niewielkie pocieszenie.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 25 września 2018, 15:07 - wt

Taki problem ma chyba wiele osób,kiedyś książki nie były tak dostępne jak dziś i jak coś się trafiło to kupowałam,szczególnie cenne były słowniki, encyklopedie czy poradniki. Teraz wszystko jest w internecie więc papierowe stają się niepraktyczne bo zajmują za dużo miejsca.Wolę czytać papierowe tylko co później z nimi zrobić? Do niektórych mam sentyment czytałam kilka razy ale są takie że po jednym przeczytaniu wiem że drugi raz po nie nie sięgnę. Szkoda wyrzucić bo może ktoś jeszcze miałby z nich pożytek tylko gdzie znaleźć tego Ktosia?

malgana
sub Miliarion

Postautor: malgana » 25 września 2018, 15:54 - wt

A! Jeszcze mi się przypomniało: niedaleko mnie jest sklep charytatywny "Sklepowisko" - można do nich zanieść dosłownie wszystko. Duże gabaryty zabierają sami swoim samochodem. Może gdzieś niedaleko Ciebie też jest coś podobnego?
Ostatnio zmieniony 25 września 2018, 16:48 - wt przez malgana, łącznie zmieniany 1 raz.

Jotwaw
alterum Centurion

Postautor: Jotwaw » 25 września 2018, 16:09 - wt

Koło mnie nie znalazłem nic takiego.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 25 września 2018, 23:01 - wt

U mnie też nie ma ale mam nadzieję że może kiedyś uda mi się pozbyć książek nie wyrzucając ich.

Jotwaw
alterum Centurion

Postautor: Jotwaw » 26 września 2018, 08:43 - śr

Jeśli by ktoś z Was usłyszał, że ktoś jakiejś książki poszukuje to dajcie znać tu może ja lub ktoś inny ma taką książkę i przekaże ją.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 26 września 2018, 12:06 - śr

To akurat niezły pomysł, jeżeli ktoś poszukuje konkretnego tytułu może o tym napisać a nuż znajdzie się ktoś kto ma z nie chce.

Jotwaw
alterum Centurion

Postautor: Jotwaw » 26 września 2018, 12:32 - śr

Oczywiście, ja mam i lektury i powieści, które teraz właściwie nie można spotkać w księgarni i nie łatwo w bibliotece, są też gdzieś u mnie jakieś słowniki, książki kucharskie itp. itd.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół