Przyjań jaka jest?

Miejsce gdzie można innych zapytać o opinię i poradę.
Iryd
Moderator Globalny

Przyjań jaka jest?

Postautor: Iryd » 08 maja 2018, 02:23 - wt

Interesuje mnie czego oczekujecie od przyjaźni? Czy jest ona możliwa w późniejszym, dorosłym wieku? Łatwo o nazywanie znajomości przyjaźnią w wieku szkolnym, ale z dorastaniem mamy coraz mniej czasu. Skupiamy się na najbliższych i rodzinie. Nie wspominając o pracy i innych obowiązkach. Spotkałem mnóstwo różnych wypowiedzi od rzucenia wszystkiego dla przyjaciela do nazywania przyjaźnią bardzo luźnej znajomości. Kiedy tak naprawdę się zaczyna i gdzie się kończy? Jakie macie wobec niej oczekiwania i czy w ogóle w nią wierzycie, i czy jest wam potrzebna?

lulu
sub Miliarion

Re: Przyjań jaka jest?

Postautor: lulu » 08 maja 2018, 13:34 - wt

Oczywiście, że w dorosłym życiu trudniej.
Przeważnie kazdy ma już rodzinę więc czas dla innych ma reglamentowany. Może dlatego lepsze są trochę luźniejsze znajomości. Czasem są to przyjaźnie rodzinne, ale szansa na to, że czworo dorosłych osób plus dzieci ,,polubi się na tyle, by zostać przyjaciółmi są dużo mniejsze.

Podobni przyjaciel to ktoś, do kogo można zadzwonić choćby i o czwartej rano i on odbierze. Ale może nie chodzi o to,by naprawdę dzwonić do kogoś o nieprzyzwoitej godzinie ale o świadomość, że można to zrobić.

Przyjaźń to taka miłość bez namiętności. Wizualnie nie musi nam odpowiadać ta osoba, nawet spojrzenie na świat może mieć inne, ale dobrze się czujemy w jej towarzystwie, mamy uczucie bycia wysłuchanym, i kredyt na bycie czasem trochę niepoczytalnym bez konieczności tłumaczenia się.

Przyjaźń czasem się kończy, ktoś tam kiedyś złota myślą rzucił, że kto przestaje być przyjacielem nigdy nim nie był
Nie zgadzam się z tym . Wraz z wiekiem przybywa nam doświadczeń, zmieniamy się pod wpływem nowych ludzi, przeżyć. Nie zawsze potrafimy to bezboleśnie pogodzić ze starym przyjacielem. Przecież jesteśmy tylko ludźmi, i w przyjaźń może wkraść się zazdrość o nowych znajomych, o lepszą sytuację materialną i czy jeszcze o coś innego.
Takie życie.

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 08 maja 2018, 19:41 - wt

No i dziś dzień zwycięstwa Lulka, trochę padła twoja teoria, że ja nigdy się z tobą nie zgadzam. Myślałem, że chociaż przy słowach o telefonie o czwartej rano będę się mógł nie zgodzić, bo pomyślałem, że może nie chodzi o telefon, ale o możliwość zadzwonienia. No ale właśnie ty to napisałaś w następnych słowach. Podoba mi się, że zwróciłaś uwagę na zmienność w czasie. Choćby taki banalny przykład, że przyjaciółka po rozwodzie staje się niewygodna dla mężatki, bo może odbić męża. Zwłaszcza jak jest od niej atrakcyjniejsza i podoba się mężowi. Pytanie Iryda, może bym sprecyzował - co kończy przyjaźń, czego byśmy nie wybaczyli przyjacielowi? Moja dodatkowa refleksja jest taka, że w wszyscy lepiej lub gorzej potrafimy kochać, a chyba do przyjaźni nie wszyscy są zdolni. A tak prywatnie to jak jest z przyjaźnią na moście, zwłaszcza w dniu zwycięstwa?
Bo ktoś mi kiedyś powiedział, może znajomy Iryda, baron Franz, że na moście czas płynie jak woda, przybywa nam trosk, dojrzewa uroda, zostaje nam humor i ducha pogoda.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 08 maja 2018, 19:50 - wt

Zawsze jestem bardzo ostrożna w nazywaniu kogoś przyjacielem. Jest zaledwie kilka osób,które nimi są. Takimi prawdziwymi. Nie chwalę się,ale jedną z tych osób jest mój mąż 😊
Te osoby wiedzą,że mogą na mnie liczyć o 4 rano,w samo południe,3000 metrów nad ziemią,pod wodą,w lesie,na pustyni... I ja wiem,że nie zostanę zawiedziona.
Bardzo mnie denerwuje,kiedy ktoś wypacza znaczenie słowa przyjaciel/przyjaciółka robiąc z niego usprawiedliwienie dla luźnego związku.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 maja 2018, 10:35 - śr

Nie Majciu, w ogóle się nie chwalisz 😁
,,Usprawiedliwienie dla luźnego związku" czy chodzi ci o nieformalny związek dwojga osób? Ale chyba lepiej brzmi ,,moj przyjaciel" niż ,, partner" albo ,,..konkubent"?
Kymen, wiesz, że wyjątek potwierdza regułę, więc raz się takie coś zdarzyć musiało.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 09 maja 2018, 12:22 - śr

Hahhaha Lulka uwielbiam cie 😁

kymen
Site Admin

Postautor: kymen » 09 maja 2018, 13:44 - śr

lulu pisze:
09 maja 2018, 10:35 - śr
Kymen, wiesz, że wyjątek potwierdza regułę, więc raz się takie coś zdarzyć musiało.
Przesadzasz Lulu. Ja czytając czy słuchają kogoś nie biorę pod uwagę kto to pisze lub mówi. Tylko to, czy ma rację. Oczywiście w mojej ocenie. Dlatego w polityce nie jestem z założenia zwolennikiem tego co proponuje PiS czy PO, tylko czy uważam to za słuszne. Akurat w polityce istotne jest czy osoba jest wiarygodna. Choć nie przeszkadza mi to uznać jej propozycji za słuszną, choć wiem, że tego nie zrobi. Prosty przykład, zgadzam się z politykiem, który mówi, że w politycy trzeba być uczciwym, choć wiem, że on nie jest.
W przyjaźni cenię ludzi na których można liczyć. To taka żołnierska przyjaźń na polu bitwy. Moja córka miała takiego dyrektora szkoły. Związany z PO, co mu przynosiło profity. Sympatyczny, powszechnie lubiany. Pasowałby na pewno w PiS, pewnie sprawdzał się za komuny, bo ma już swoje lata, a i za okupacji chyba by się sprawdził. Określam takich gumowymi ludźmi. Wszędzie pasują, ale oprzeć się na nich nie można, bo guma się ugnie. Nie buduję przyjaźni z ludźmi wśród których dobrze się czuję ale wśród ludzi wiarygodnych, choć właśnie wśród takich dobrze się czuję. Nie chodzi tu o t.z. szczerość do bólu, bo to co innego. Ale o osoby, których słowa i opinie mają jakąś wartość, a nie tylko są grzeczne i układne. To jest chyba to co kończy moją przyjaźń, Gdy mój przyjaciel okazuje się osobą gumową. Takie pomieszanie układności, grzeczności, trochę podlizywania i słów pod publiczkę. Brak własnego zdania. Z takimi osobami nawet nie próbuje budować przyjaźni. Często jest też tak, że pod taką postawą i maską kryje się zawistny, zazdrosny, czasem rozgoryczony człowiek. Z tego bierze się tylko zawodów w przyjaźni, w trudnych chwilach. W życiu liczy się tylko to co jest prawdziwe. To nie oznacza, że lekceważę takt, umiar lub miłe traktowanie. Życie to na szczęście nie tylko ciągła wojna i walka. Tylko wśród samych miłych zachowań żyje się przyjemniej, ale głupiej i może to doprowadzić do licznych rozczarowań.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 09 maja 2018, 15:03 - śr

lulu pisze:
09 maja 2018, 10:35 - śr
Nie Majciu, w ogóle się nie chwalisz 😁
,,Usprawiedliwienie dla luźnego związku" czy chodzi ci o nieformalny związek dwojga osób? Ale chyba lepiej brzmi ,,moj przyjaciel" niż ,, partner" albo ,,..konkubent"?
Partner brzmi ładnie,a konkubent kojarzy się z patologią. Zawsze można powiedzieć "kocia łapa" . Przyjaciel jest od zadań specjalnych.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 09 maja 2018, 15:07 - śr

Przyjaźń to również zawierzenia, możliwość wyzalenia się w chwili słabości. To bardzo ważny element przyjaźni. W zła godzinę mieć kogoś kto wysłucha naszej księgi zażaleń.
Brak powściągliwości w kłapaniu jęzorem często kończy przyjaźnie. Boleśnie.

A Majciu, widzę że coś napisałaś

Partner to może być w interesach.
Według mnie przedstawianie niemęża lub nieżonę jako przyjaciela jest ok. Przecież to też i przyjaciel i kochanek.

Anna
sub Miliarion

Postautor: Anna » 09 maja 2018, 20:24 - śr

Myślę, że ważnym aspektem przyjaźni jest wzajemność. Choć jest to podstawa w kontaktach międzyludzkich różnego rodzaju, w bliższych relacjach pozostaje niedoceniona. Czasem zdarza się komuś, kto ma jakiś problem nie zauważać drugiej osoby i nie interesować się jej sprawami, które toczą się równolegle. Nieraz zetknęłam się z postawą roszczeniową wobec innych bez żadnej propozycji w zamian. Np: czuję się czy jestem samotny, szukam przyjaciela. On ma być dla mnie na dobre i złe, z naciskiem na "dla mnie" oczywiście. To znak, że w ogóle nie interesuje drugi człowiek. Ważny jestem ja i moje potrzeby, ty masz być tylko środkiem do osiągnięcia mojego celu. Typowe traktowanie instrumentalne. Dziękuję za takie traktowanie. Powstała w tym stylu relacja jest z góry skazana na niepowodzenie. Dlatego prawdą jest, że trzeba się lepiej poznać by znaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia a potem całej reszty. Przyjaźń to wielka, rzadka rzecz wśród ludzi. Zdarza się, ale bardzo rzadko. Zależy też od okoliczności, sytuacji osobistych, charakterów itp.

Abenita
tribus Centurion

Postautor: Abenita » 09 maja 2018, 20:34 - śr

Akurat nie tak dawno na innym forum wypowiadalam sie w podobnym temacie. Dla mnie przyjaciel to ktos, kto kieruje sie moim dobrem, wyznaje podobne do moich wartosci, i, przede wszystkim, jest lojalny wzgledem mnie. Na pewno nie moglaby byc moim przyjacielem osoba, ktora jest jak charagiewka na wietrze, ktora obraca sie, jak wiatr zawieje, w zaleznosci od tego, co chce osiągnąc.

Sama mam dwie przyjaciolki, z ktorymi utzrymuje kontakt z czasow szkolnych, i jednego męskiego ;) przyjaciela, ktory jest jednoczesnie przyjacielem mojego męza, - kiedys, gdy znalezlismy sie w duzym kłopocie, bardzo nam pomogl.

Polece teraz banałem i złotą myslą, ale wierze, ze swiat, w ktorym sa przyjaciele, jest bogatszy i ladniejszy.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 13 maja 2018, 17:11 - ndz

Było pytanie, co kończy przyjaźń? Pewnie wiele rzeczy,ale często przyjaźń kobieca kończy się gdy na horyzoncie pojawia się jakiś mężczyzna.I to nie dlatego że dwie czy więcej przyjaciółek jest nim zainteresowana ale dlatego że zakochana kobieta uznaje że jak ma tego swojego wymarzonego to nie potrzebuje przyjaciółek,czasem stare przyjaciółki nie pasują do nowego faceta i woli poszukać nowych z jego otoczenia. Czasami jednak zdarza się że nie było warto poświęcać przyjaźni,bo łatwiej poznać nowego mężczyznę niż nową przyjaciółkę.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 13 maja 2018, 18:29 - ndz

Szedar pisze:
13 maja 2018, 17:11 - ndz
Czasami jednak zdarza się że nie było warto poświęcać przyjaźni,bo łatwiej poznać nowego mężczyznę niż nową przyjaciółkę.
No nie wiem, prawdziwa przyjaciółka zrozumie chęć bycia kobiety z mężczyzną, i że większość czasu poświęcić chce jemu. Czy czas jest tak istotny w przyjaźni?

Abenita
tribus Centurion

Postautor: Abenita » 13 maja 2018, 18:50 - ndz

A ja zgodze sie z Szedar, ze czesto dla kobiet, ktore wchodzą w związek z męzczyzną, przestają sie liczyc stare przyjaznie damskie, to troche smutne, ale obserwowalam to nie raz. Wiele dziewczyn, mlodych kobiet, po prostu nie docenia przyjazni.
ps. Szedar, bardzo fajny avatar.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 13 maja 2018, 20:44 - ndz

Lulu nie chodzi o to że przyjaciółka nie zrozumie,ale o to co napisała Abenita,znajdując miłość odrzuca się przyjaźń ,która wydaje się niepotrzebna bo najważniejszy jest on i to on przesłania cały świat.Nie trzeba spędzać z kimś dużo czasu by się przyjaźnić ale o przyjaźń też trzeba dbać.Miłość nie zawsze trwa wiecznie,związki się rozpadają,są następne a przyjaciel zostaje.
ps.Dzięki Abenita ,pozazdrościłam innym avatarów.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 13 maja 2018, 22:51 - ndz

Przecież tak to jest, że poznaje się kogoś i staje się on całym światem. Takie jest zakochanie i nic się na to nie poradzi, że czas spędzony osobno to czas stracony. To jest właśnie taki czas niepoczytalności, o którym pisałam wcześniej a który przyjaźń rozumie i nie ma o to pretensji.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 13 maja 2018, 23:36 - ndz

Lulu ,uważasz że jak Twoja przyjaciółka nie daje znaku życia przez kilka czy kilkanaście miesięcy,bo się zakochała to nadal jest Twoją przyjaciółką? Rozumiem być zakochanym ,każdy przecież przez to przechodził,ale nie siedzi się wtedy cały czas w domu we dwoje patrząc sobie w oczy,czasami wychodzi się na imprezy,do znajomych.
To jak długo byś czekała na na jakiś znak od niej?Jak coś nie wyjdzie i wtedy sobie przypomni że u Ciebie może się wyżalić i wypłakać ,a gdy ponownie się zakocha to znowu pójdziesz w odstawkę bo nie będziesz jej potrzebna? Czy to naprawdę byłaby Twoja przyjaciółka?
Wydaje mi się że można pogodzić przyjaźń z miłością ,tylko trzeba tego chcieć.Ale my chyba jesteśmy już tak zaprogramowane że najważniejszy jest facet a przyjaciółka jest potrzebna wtedy gdy go nie ma.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 14 maja 2018, 10:36 - pn

Szedar, ja nie przedstawiam swojego życia.
Ale zakładając sytuację którą opisałaś....
Hmmm, może nie byłabym tą czekającą ale tą porzucająca wszystkich i wszystko dla miłości.
Dobrze jest mieć o sobie dobre zdanie ale uważać że jesteśmy lepszymi przyjaciółmi, lepszymi ludźmi, że mamy wyższe morale jest trochę zaklinaniem rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2018, 15:25 - pn przez lulu, łącznie zmieniany 1 raz.

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 14 maja 2018, 13:23 - pn

To tylko przykładowa sytuacja,ale nie o to mi chodzi.Nie twierdzę że trzeba porzucić miłość dla przyjaźni ,bo raczej nikt tego nie zrobiłby,ale o to że nie warto rezygnować z przyjaźni dla miłości,a to całkiem co innego,przecież można pogodzić miłość do jednej osoby z przyjaźnią do drugiej,nie ma tu konfliktu interesów ,nawet jeżeli te dwie osoby niezbyt się lubią.Miłość to uczucie na które nie mamy wpływu co oznacza że czasami mija ,związki się rozpadają ,małżeństwa rozwodzą i wtedy w internecie można znaleźć rozpaczliwe posty typu ,,on odszedł,zostałam sama ,nie mam znajomych ,przyjaciół ,nikogo z kim mogłabym pogadać'' to efekt poświęcania wszystkiego dla mężczyzny.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 14 maja 2018, 15:24 - pn

Szedar pisze: Miłość to uczucie na które nie mamy wpływu
Pisząc o oddaleniu się przyjaciela miałam na myśli czas zakochania, czyli coś bardzo intensywnego i zachłannego ale nie trwającego długo.
Nie mamy wpływu na miłość? Na zakochanie chyba rzeczywiście niewielki ale na miłość, na to jaka będzie - mamy. Aż tak bezwolni nie jesteśmy.
To tak na marginesie, bo nie o tym temat.

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 14 maja 2018, 17:30 - pn

Czy miłość może być końcem przyjaźni? Miłość do trzeciej osoby, ale również w sytuacji gdy u jednego z przyjaciół, przyjaźń zmienia się w miłość do drugiego? Nie określam płci przyjaciół, bo są tu możliwe różne warianty. Podobnie jak różna może być ich sytuacja, choćby jedna z osób może być w związku.

majcik044
medium Miliarion

Postautor: majcik044 » 14 maja 2018, 19:25 - pn

Moim zdaniem może. Nie jest fajnie uświadomić sobie, że przyjaciel się zakochał. Życzy mu się szczęścia w miłości,powodzenia itp...ale żal tego,co se ne vrati .

Szedar
medium Miliarion

Postautor: Szedar » 15 maja 2018, 22:33 - wt

O tym już chyba pisałam wcześniej,miłość często jest końcem przyjaźni,tak jak pieniądze i zwykłe lenistwo. Ale przecież nie zawsze,znam osoby którym udało się utrzymać jeszcze szkolne przyjaźnie.Wszystko zależy od ludzi.Nie wiem jak jest z męską przyjaźnią,wydaję mi się że częściej udaje jej się przetrwać niż kobiecej ,ale utrzymanie przyjaźni damsko-męskiej graniczy z cudem, chociaż też się czasem udaje.Mi się każdym razie nie udało.
xxx
Iryd ,zadajesz nam pytania,a nie uważasz że wypadałaby samemu na nie odpowiedzieć ? Chcesz wiedzieć co my myślimy ale to działa w obie strony.

lulu
sub Miliarion

Postautor: lulu » 16 maja 2018, 11:27 - śr

Szedar pisze:
Iryd ,zadajesz nam pytania,a nie uważasz że wypadałaby samemu na nie odpowiedzieć ? Chcesz wiedzieć co my myślimy ale to działa w obie strony.
Zgadam sie z Szedar, tak by wypadało

Iryd
Moderator Globalny

Postautor: Iryd » 16 maja 2018, 13:18 - śr

Dzisiaj rzadko zadając pytanie chcemy widzieć co myśli druga osoba. Dlatego zaskoczyło mnie Szedar twoje pytanie. Dla mnie przyjaźń to mieszanka idealistycznych zasad z realistycznym podejściem do ich możliwości spełnienia na co dzień. Najczęściej od przyjaciela oczekujemy i wymagamy więcej. Jest on źródłem zaspakajania naszych potrzeb. Spotykając miłość często spotykamy lepszego zaspakajacza potrzeb i przyjaciel staje się niepotrzebny. Przyjaciel mnie wysłucha, jak trzeba to mi pomoże, czegoś nie zrobi, nie powie, bo ja tego nie lubię. To taka przyjaźń przez zniewolenie. Im więcej mam przyjaciół tym więcej mam zobowiązań. Jeśli oni podobnie traktują przyjaźń i mnie, to całkiem się sprawdza, ale że takich osób jest mniej, to raczej im ma się więcej przyjaciół tym żyje się trudniej. Ja postępuję odwrotnie. Poznając kogoś fajnego, pojawia się pytanie co ja jemu mogę dać i czemu jemu. Co w nim jest takiego ciekawego i oczywiście pytanie, czy można liczyć na wzajemność z jego strony. Mi i mojemu przyjacielowi wolno więcej. To taka przyjaźń dla wolności. Im mam więcej przyjaciół tym mogą częściej czuć się swobodnie. Oni przy mnie również. Oczywiście wymaga to pewnego typu osobowości. Dziś dość rzadkiego.

meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół