Święto Zmarłych - 1 Listopada

Miejsce gdzie można napisać w trudnej chwili. Forum chronione. Nie chcesz zrozumieć i wesprzeć, nie pisz.
Anna
sub Miliarion
Posty: 727
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 17:29 - wt

Święto Zmarłych - 1 Listopada

Postautor: Anna » 26 października 2018, 17:31 - pt

Od wielu już lat dzień 1 Listopada to czas zadumy, wspominania, a często tęsknoty za bliskimi, znajomymi, ulubionymi ludźmi, którzy odeszli od nas po długiej chorobie lub nagle i niespodziewanie i pozostali w naszych sercach i umysłach.
Będą żyli, dopóki żyją ci, którzy ich pamiętają i wspominają. Dlatego pamięć ludzka jest formą życia dla nieżyjących.
Zapalając znicze i kładąc kwiaty na grobach bliskich, znajomych lub na tych opuszczonych pamiętajmy o życiu w szerszym jego aspekcie, o tym, które dotyczy nas i naszej pamięci o Nich.

kymen
Site Admin
Posty: 837
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 10:25 - wt

Re: Święto Zmarłych - 1 Listopada

Postautor: kymen » 27 października 2018, 11:09 - sob

Coraz bardziej popularne staje się u nas obchodzenie halloveen: duchy, dynie itp. Kościół katolicki stara się temu przeciwstawić wprowadzając marsz wszystkich świętych. Dzieci przebrane za świętych i anioły uczestniczą w nim kończąc pochód wesołą zabawą. Chcą pokazać, że katolicy to weseli ludzie, którzy potrafią się bawić. Obie te tradycje nie bardzo mi odpowiadają. Jest tyle innych okazji w ciągu roku, gdzie można się bawić i weselić, że zamiana 1 Listopada na wesołe święto nie jest chyba potrzebna. Patrząc na zmianę zachowań społecznych można przypuszczać, że obie te nowe tradycje zwyciężą, a święto refleksji powoli będzie zanikać. Zaduma powoli staje się niemodna, nie na czasie. Zwyciężają puści celebryci, prostackie programy i zachowania. Trochę to dla mnie smutne.

Abenita
tribus Centurion
Posty: 310
Rejestracja: 31 stycznia 2018, 09:19 - śr

Re: Święto Zmarłych - 1 Listopada

Postautor: Abenita » 27 października 2018, 12:46 - sob

Nie przemawia do mnie moda Halloveen, cala ta amerykanska szopka i robienie cyrku i okazji do zabawy, gdy raczej powinien być to czas refleksji nad tymi, którzy odeszli, czy w ogole nad istotą śmierci czy pozegnan. Dzis robi się zabawe ze wszystkiego, coraz bardziej odcinając się od prawdziwych emocji. No smutne.

Anna7

Re: Święto Zmarłych - 1 Listopada

Postautor: Anna7 » 03 listopada 2018, 11:07 - sob

Bardzo ładny tekst Aniu:)


meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości