Wołyń

Komentarze do filmów
Iryd
Moderator Globalny
Posty: 928
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 11:46 - wt

Wołyń

Postautor: Iryd » 29 października 2019, 16:42 - wt

Akcja filmu "Wołyń" toczy się w małej wiosce na Wołyniu w latach 1939 - 1943. Na przykładzie jednej rodziny ukazane są losy mieszkańców pod okupacją radziecką i niemiecką. Stają się uczestnikami
tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu.
Film jest poświęcony tragedii jaka rozegrała się na tych ziemiach i budzie liczne nieporozumienia i napięcia między Polską a Ukrainą. Dotyczy to polityków, historyków ale i ludzi emocjonalnie związanych z wydarzeniami. Podziały te występują również wewnątrz środowisk z jednego kraju.

Iryd
Moderator Globalny
Posty: 928
Rejestracja: 02 stycznia 2018, 11:46 - wt

Re: Wołyń

Postautor: Iryd » 31 października 2019, 12:19 - czw

Nie lubię Smarzowskiego. Jest to dla mnie człowiek, który goni za sensacją. Film jednak warty jest obejrzenia, nie ze względu na reżysera, ale na temat, który porusza. Tragedia ludności Wołynia zawsze była w cieniu polityki i starano się ją przemilczeć, bo była niewygodna. Dla Ukraińców, bo pokazuje ich nacjonalizm. Dla Polaków, bo dotyczy ziem polskich przejętych przez Związek Radziecki, ale również, dlatego że obejmuje ją krwawy odwet na ludności ukraińskiej. Film jest dość realistycznym ukazaniem zdarzeń z tamtych czasów, jednak widzianych z polskiego punktu widzenia. Usprawiedliwieniem jest to, że główna bohaterką jest młoda Polska, która równolegle przeżywa swoją tragedię miłosną. Musi wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kocha. Dlatego polski punk widzenia jest tu uzasadniony.
Jedno zdanie, że ukraińska milicja uciekła z bronią do lasu, jest jedyną informacją w filmie, że na Ukrainie wybucha powstanie przeciwko Niemcom i Polakom to chyba jednak zbyt mało, jak się chce być obiektywnym.
Słowa przysięgi pojawiające się kilkakrotnie w filmie jak refren w piosence mają u widza wywołać wrażenie, że jest to jedyny motyw wszelkim zbrodniczych działań.
Trudno jest zrozumieć tamtych ludzi, patrząc z poziomu dzisiejszej moralności. Również zakładając, że Hitler stworzył system nazistowski, który pociągnął za sobą falę zła. Dla mnie Hitler stworzył system i dał okoliczności, by wydobyć i ujawnić zło, które w ludziach było. Czy tylko było w ludziach z tamtego pokolenia? Czy nie z tym samym mamy do czynienia później, jak tylko pojawią się podobne okoliczności? Oczywiście skala jest inna, mniejsza. Nie każdy jest Hitlerem i potrafi wywołać wojnę światową.


meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewna stoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości