KSIĘGA EMPATIIPAMIĘĆ

WYBIERZ PIERWSZĄ LITERĘ NAZWISKA
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż
NADZIEJA

BAHRKE (Barke) Hugo

1876-ok. 1940, dziennikarz Gazety Ludowej , działacz powstałej w Ełku w grudniu 1896 roku Mazurskiej Partii Ludowej

BAHRKE (Barke) Karol

1868-ok. 1935, pierwszy przewodniczący powstałej w Ełku w grudniu 1896 roku Mazurskiej Partii Ludowej. Redaktor Gazety Ludowej organu prasowego tej partii. Mimo wytoczonych mu procesów przez władze Pruskie nie odstąpił od walki z germanizacją. Z ramienia MPL startował w wyborach do parlamentu Rzeszy. Mandatu poselskiego nie zdobył, partia na terenie powiatu ełckiego miała niewielkie poparcie. Po wyborach zagrożony więzieniem opuścił Prusy.

BEISSERT Ernst

1878 -14 02 1932 r. Współautor opracowania:„Lyck, Festschrift zur Feier des 500 jährigen Bestehens von Lyck 1425 – 1925, verbunden mit der Einweihung des anläßlich des Wideraufbaus nach dem Krieg entstandenen Bathauses, Lyck 1925” i prac na temat historii Seminarium Nauczycielskiego w Ełku. Do historii miasta przeszedł dzięki urządzanym w Ełku podczas zimy 1923/1924 wieczorów rodzinnych z mazurska poezja ludową. Pomagali mu w tym uczniowie seminarium i związek „Concordia”. Na tych wieczorach śpiewano dużo pieśni (z tekstem niemieckim), wystawiano „wieczór na wsi mazurskiej”. Pokazywano jak młodzież zbiera się w izbie przy kołowrotku, jak opowiada sobie stare bajki, legendy, zagadki w przysłowia mazurskie. Szczytem całego wieczoru był moment, kiedy na scenie rozbrzmiewała pieśń po polsku „Którędy Janku pojdziesz”. Beisert przypominał o wielu warstwach miejscowej kultury. Na scenie rozbrzmiewał obok języka niemieckiego, język polski i gwara mazurska. Ostatni wieczór odbył się 7 kwietnia 1914 roku. Niedługo potem został za swoja działalność karnie zesłany na wyspę Sylt na Morzu Północnym. Tam zachorował na suchoty i zmarł. Profesor w ełckim seminarium nauczycielskim w latach 1914 – 1925. Jednym z przedmiotów które wykładał była przyroda.

BILDA Fryderyk Henryk

(1845-1908). Ksiądz ewangelicki z Grabnik k/Ełku, ordynowany w 1886. Ostentacyjnie abonował "Gazetę Ludową" i wyjaśniał jej treść parafianom. Władze pruskie interweniowały w tej sprawie w Konsystorzu w Królewcu, który zabronił B. takiego postępowania. Popierał działalność Mazurskiej Partii Ludowej (1880). Zmarł 21.10.1908 w Grabnikach

BRATOMI Bartosz

Pierwszy sołtys Ełku.

WYBIERZ PIERWSZĄ LITERĘ NAZWISKA
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż
NADZIEJA