KSIĘGA EMPATIIPAMIĘĆ

WYBIERZ PIERWSZĄ LITERĘ NAZWISKA
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż
NADZIEJA

NALBORSKI Czesław (ur. 1910, zm. 1992)

Oficer Armii Krajowej ps. "Dzik" i harcmistrz Szarych Szeregów. W czasie II wojny światowej Szef Wywiadu AK na południową część Prus Wschodnich. Organizator i aktywny uczestnik akcji likwidacji hitlerowskiego komanda śmierci zwanego "Widmem śmierci", dokonującego masowych egzekucji na jeńcach rosyjskich, włoskich i więźniach polskich z obozu w Boguszach pod Prostkami. Dzięki akcji pod Ełkiem przeprowadzonej 31 października 1943 ocalało 300 więźniów z obozu w Boguszach przeznaczonych do likwidacji. Wykonywanie masowych egzekucji na jeńcach i więźniach obozu w Boguszach zawieszono. Prowadził także akcje sabotażowo-dywersyjne na terenie Prus Wschodnich.Po wojnie więziony za działalność w AK i konspiracyjnym harcerstwie.

NOSTIZ Paul

SS-Standartenführer (W-SS)
Urodzony 25 marca 1892 w Lyck/Ostpreußen.
Numer legitymacji NSDAP: 458 596 Numer SS: 32 617
Promocje:
SS-Staf.: 20. kwiecień. 1936; SS-OStubaf.: 20. kwiecień 1934;
SS-Sturmhauptfuhrer: 9 listopad 1932;
Kariera:
Dowódca SS-Pz.-Gren.-Ers. Btl. 1: (30.01.44) - (9.11.44)
Dow. SS-Pz.-Gren.-Ausbild.-Ers. Btl. "LSSAH": (15.05.1943)
Dow. SS-Tr.Üb.Pl. Debica (Heidelager): (30.01.1942)
Dow. 9. SS-Standarte (Brünn): (5.05.1940)
Fhr. SS-Totenkopfstandarte 2 "Brandenburg": 11.11.1939 - (28.07.1940).
Fhr. SS-Totenkopfstandarte 3 "Thüringen".
Fhr. 35. SS-Standarte (Kassel): 1.06.1935 - 31.12.1936.
Stabsführer des SS-Abschnitt XXIX: 05.1935 - 1.06.1935.

WYBIERZ PIERWSZĄ LITERĘ NAZWISKA
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż
NADZIEJA